SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ADA GEZİLERİ: Klopp kupayı istiyor

Ada Gezileri - MÜDAVİMLER | 20.05.2020 15:28

Bundesliga'nın ardından İngiltere de dönüş hazırlıklarına başladı. Ancak olur da oynanamazsa Klopp kupasını istiyor. Haksız mı? Erhan Barış Karakuş'la Ada Gezileri başlıyor...

Erhan Barış KARAKUŞ Erhan Barış KARAKUŞ
ADA GEZİLERİ: Klopp kupayı istiyor

Ada Gezileri’ne hoş geldiniz. Futbolsuz geçen günler geride kalıyor gibi. Bundesliga başladı ve diğer büyük liglere de ışık tuttu. Premier Lig’de de geri dönüş için adımlar atılmaya başladı. Ada futbolunda neler yaşandığına göz atmaya hazır mısınız? Gezimiz başlıyor.

PREMIER LİG, BUNDESLIGA YOLUNDA

Futbol dünyasının virüsle imtihanında yeni aşamaya geçildi. Avrupa’da tüm günlük hayatı adeta bitiren, insanları eve kapatan koronavirüs haliyle futbolu da durdurmuştu.

Virüsle mücadeleyi kazandık mı ve normale dönmeye hazır mıyız? Bu soruların cevabına kimse cevap veremiyor. Ancak evde kalarak kazanılanların, kalmaya devam ederek kaybedeceklerimizden büyük olmadığına karar verilmiş olmalı ki normalleşme için tüm dünyada kararlar alınıyor.

Fazla uzatmadan sözü futbola çevirerek Hollanda, Belçika ve Fransa’nın pes etmesinin aksine Almanya’nın radikal ve cesur kararından Premier Lig’deki son duruma yavaşça geçelim.

Avrupa’nın 5 büyüklerinden Fransa’nın yanı sıra Hollanda ve Belçika’nın sezonu tescil etmesi futbolun geri gelmesini isteyenleri karamsarlığa itmişti ama Almanya yine Almanyalığını yaptı. Avrupa’da virüsle savaşta diğer ülkelerin hep önünde yer alan sistem ve disiplin ülkesi Almanya’da ligler başladı ve futbol severler -abartı yok ki- bayram etti. Tabii bu örnek diğer ülkelere de ışık tutuyor ve cesareti artırıyor.

Bundesliga’nın başlamasının ardından ise Premier Lig için önemli bir karar alındı ve futbola dönüş için ilk adım atıldı. Kulüpler video konferans aracılığı ile bir toplantı yaptı ve küçük gruplar halinde antrenmanlara başlama kararı alındı.

Bu adım için belirlenen protokolde takımların antrenmanlarını sosyal mesafe kurallarına uyarak, temasa izin verilmeksizin yapması uygun görüldü. Bu kararı ve bu bağlamda futbola geri dönüşü İngiliz Hükümeti’nin de onayladığını ve lig için iznin çıktığını söyleyelim.

En üst düzey sağlık protokollerinin uygulanacağı ve herkesin mümkün olan en güvenli ortamda antrenman yapmasının sağlanacağı ilk aşamanın ardından liglerin ne zaman başlayacağına ilişkin ise net bir tarih açıklanmadı. Ancak Haziran ayı ortasında ilk başlama vuruşunun yapılması planlanıyor.

MAÇLAR ŞİFRESİZ Mİ YAYINLANACAK?

Premier Lig belli ki devam edecek ve futbol Haziran’da geri dönecek. Bunun netleşmeye başlamasının ardından başka tartışmalar da beraberinde geldi. Maçlar televizyondan ücretsiz, yani şifresiz yayınlanacak mı?

Köşemizde bu konuya daha önce de değinmiştik. Futbol tüm dünya için önemli ama İngilizlerin futbolla iç içe geçmişliği diğer milletlerden biraz farklı. Maç izlemeyi birlikte gerçekleştirilen bir ritüele dönüştürmüş İngilizlerin lig başladığında maç yayınlarının izlenebildiği mekanlara akın etmesinden korkuluyor. Çünkü herkesin evinde maç yayınlarını izleme imkanı yok.

İngiltere Spor, Medya, Kültür ve Dijital Hizmetler Müşaviri Oliver Dowden bir açıklama yaptı. Premier Lig'in yeniden başlamasıyla birlikte karşılaşmaların televizyondan ücretsiz ve şifresiz yayınlanması için görüşüldüğümü söyleyerek İngiliz futbol delilerini umutlandırdı.

Dowden, bu çabanın amacını net bir şekilde ifade ediyor. Halk sağlığı. İngiliz Hükümeti maçların televizyondan ücretsiz yayınlanmasını sağlayarak insanların evlerinden çıkmasının ve bir araya gelmesinin önüne geçmek istiyor. Maçların şifresiz yayını için önemli aşama kaydettiklerini de söyleyelim.

KLOPP KUPAYI İSTEDİ!

Premier Lig’in bir türlü şampiyon olamayan devi ve aynı zamanda da an itibariyle lideri olan Liverpool'da teknik direktör Jürgen Klopp, ilginç bir çıkışa imza attı. İlginç çünkü alışıldık tarzının dışında bir söylemdi bu. Klopp koronavirüs nedeni ile lig ertelendiğinde kendilerinin şampiyon ilan edilmesinin adil olmayacağını ligin tamamlanması gerektiğini söylemişti.

Liverpool teknik direktörü şimdi ise Premier Lig’de şampiyon ilan edilmeleri gerektiğini açıkladı.

Klopp’un bu sözlerinin, ‘bu sezon toptan iptal edilmeli’ söylemlerinin artmasının ardından geldiğini belirtelim. “Sezonun iptal edilmesini isteyen insanlar olduğunu duyuyorum” diyen Klopp, şöyle devam etti: “Ligin %76’sı oynanmış ve siz bunu silmekten mi bahsediyorsunuz? Bence bu adaletsizliktir, iç saha tablosunda lideriz, deplasman tablosunda lideriz, şampiyon ilan edilmemiz gereken bir sezon bu.”

Klopp haksız diyecek bir kişi çıkarsa onun iyi niyetinden şüphe etmek gerekir. Liverpool o çok istediği ve artık camia için bir takıntı haline gelen Premier Lig şampiyonluğunu çok hak etti.

Hatta ilginçtir ki koronavirüs salgını çıkmasa büyük olasılıkla Liverpool Premier Lig tarihinde şampiyonluğunu en erken ilan eden takım olacaktı. PL tarihinde en erken şampiyonluğunu ilan eden takım Manchester United.

Ferguson yönetimindeki Kırmızı Şeytanlar 14 Nisan 2001’de PL şampiyonluğunu ilan ederek tarihe geçmişlerdi. Bu sezon Mart ayı içerisinde şampiyonluk kutlaması muhtemel olan Liverpool tarihe geçme şansını da koronavirüs nedeni ile kaçırmıştı. Kırmızılar şimdi ise, tamamlanması durumunda, Premier Lig’de en geç şampiyonluk ilan eden takım olarak tarihe geçecek.

İSKOÇYA ‘TAMAM’ DEDİ, HEARTS MAHKEMENİN YOLUNU TUTTU

Ada futbolu İngiltere’den ibaret değil tabii. İskoçya’da da önemli gelişmeler yaşanıyor. İskoçya’da, Premier Lig dışındaki tüm ligler sonlandırılmış ancak Premier Lig ile ilgili karar alınmamıştı.

Ligin tamamlanmasına yönelik beklentilere karşın  aksi yönde karar alındı. İskoçya Premier Lig sonlandırıldı ve Celtic şampiyon ilan edilirken Hearts küme düşürüldü. Federasyon kararın maç başına puan uygulamasına göre alındığını duyurdu.

Ligde Celtic, en yakın rakibi Rangers'ın 1 maç fazlasıyla 13 puan önündeydi. Bu durumda da yeşil beyazlıların şampiyonluğuna kimsenin itirazı yok. Ancak küme düşme konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Hamilton’ın 4 puan gerisinde 23 puanla son sırada yer alan Hearts karara büyük tepki gösterdi.

Hearts'ta yönetim, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını açıklayarak, "Hiçbir takım Covid-19 dolayısıyla bu şekilde bir küme düşme ile cezalandırılamaz. Yasal yollara başvuracağız" ifadeleri ile karara tepki gösterdi.

İskoçya Premier Lig’de normal sezonun tamamlanmasına 3 hafta kalmıştı. Hearts da bu 3 haftada 4 puanlık farkı kapatıp ligde kalabileceğini ve bu hakkın ellerinden alınmasının büyük haksızlık olduğunu düşünüyor. Haksız da sayılmazlar.

Bu haftalık da bu kadar. Sağlıkla kalın.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya