SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ADA GEZİLERİ: Perth

Ada Gezileri - MÜDAVİMLER | 05.05.2020 15:00

Erhan Barış Karakuş’la Ada Gezileri, bu hafta Premier Lig'in olası sonunu arıyor ve yolumuz başka bir kıtaya, başka bir yarı küreye kadar uzanıyor.

Erhan Barış KARAKUŞ Erhan Barış KARAKUŞ
ADA GEZİLERİ: Perth

Ada Gezileri’ne hoş geldiniz.

Ada’da özellikle İngiltere’de hareketli günler yaşanıyor. Premier Lig’de futbol topunun ne zaman hareketleneceğine dair karar aşamasına gelindi, gözler hükümete çevrildi. Bakalım Ada’da neler yaşanıyor.

Ada Gezimize başlıyoruz.

HERKES ‘OYNAYALIM’ DİYOR

Premier Lig’de Hissedarlar Birliği, Oyuncular Birliği ve Menajerler Birliği ligin devam etmesi ve kalan maçların tamamlanması yönünde görüş birliğine vardı.

Yani lig yönetimi, federasyon, kulüpler, oyuncular, teknik adamlar şovun devam etmesini istiyor.

Bu görüşün alınmasındaki temel nokta, maddi kaybı azaltmak ve ligin geleceğinin zarar görmesinin önüne geçmek.

Biraz açarsak, Premier Lig salgın nedeni ile bu sezon iptal edilirse maddi zararın ilk etapta 300 milyon Sterlin olacağı hesaplanıyor.

Asıl korkulan ise bunun bir domino etkisi yaratma ihtimali. Bu gelir kaybı sonrası kulüplerin harcamalarında kısıntıya gitmesi doğal olarak kalitenin de düşmesi anlamına gelecek.

Ayrıca ligin kesintiye uğramasının organizasyonun imajını olumsuz etkilemesi ve ilgiyi azaltmasından da endişe ediliyor.

ARKADAN İŞ ÇEVİRENLER!

Bu arada şunu da belirtelim. Kulüpler ligin tamamlanmasını istiyor dedik ama kapalı kapılar ardında bunun aksi yönde kulis yapan kulüpler de olduğu söyleniyor.

Ligin alt sıralarında yer alan Aston Villa, Brighton, Watford, Norwich City, West Ham United ve Bournemouth’un bu sezonun iptal edilmesini ve aynı takımlar ile 2020-2021 sezonunun başlamasını talep ettiği iddia ediliyor.

Ligden düşme korkusu nedeni ile gizli lobi çalışması yürüttükleri belirtilen mevzubahis kulüpler resmi olarak bu görüşlerini hiç dillendirmedi ancak söylentiler tepkileri de beraberinde getiriyor. Puan tablosunun son 6 basamağını işgal eden bu kulüpler İngiltere’de, ‘Küme düşmekten kurtulmak için futbolun oynanmasını tehdit etmek’ ile suçlanıyor.

GÖZLER HÜKÜMETTE

Konuyu dağıtmadan bu sezonun geleceğine geri dönelim.

Yukarıda da değindiğimiz gibi öncelikle olarak mali sebeplerden dolayı Premier Lig’in paydaşları, yani hem kulüp sahipleri hem menajerler hem de futbolcular sezonun tamamlanmasını istiyor. Ancak bu konudaki kararı ne onlar, ne lig yönetimi ne de federasyon verecek.

Son sözü İngiliz Hükümeti söyleyecek ve futbolun geleceğini belirleyecek.

Bu yüzden gözler Premier Lig yönetimi ile hükumet arasındaki görüşmeye çevrildi. Eğer Boris Johnson liderliğindeki hükümet, tabii ki uzmanların görüşlerine göre, futbolun başlayabileceğini belirtip yeşil ışığı yakarsa kalan haftalar tamamlanacak.

Ancak şunu da belirtelim; İngiltere, dünyada en çok vaka görülen 4. ülke durumunda. Vaka sayısı yaklaşık 200 bin, ölü sayısı ise yaklaşık 30 bin.

Yani durum pek de iç açıcı değil. Yine de futbol için izin çıkarsa Premier Lig’in başlama tarihi olarak Haziran’ın ikinci haftası öne çıkıyor.

YENİ SEZON DA MI SEYİRCİSİZ OYNANACAK?

Aslında salgının bu sezonun oynanmasına izin vermeyecek seviyede devam ettiğinin tescili, önümüzdeki sezonu da tehlikeye sokacak.

İngiltere’de, bu sezonu geçtik, önümüzdeki sezonun tamamının da seyircisiz oynananabileceği konuşuluyor. Zaten Manchester United bu konuda kendi stadyumu için kararını şimdiden verdi.

Kırmızı Şeytanlar 2021 Şubat ayına kadar Old Trafford’da maçlarını seyircisiz oynamayı düşünüyor. Premier Lig’de gelecek sezonun seyircisiz oynanması İngiliz futbolunu ve kulüpleri bambaşka bir mecraya sürükleyebilir.

Modern futbolun icat edildiği İngiltere, taraftarların ilgisinin her zaman en üst seviyete olduğu bir futbol arenası. Premier Lig’in gücü aslında buradan geliyor. Taraftarlar kulüplerin hem maddi hem de manevi anlamda en büyük itici güçleri.

Onlar olmadığında kulüpler bu işin üstesinden nasıl gelecek, ya da Premier Lig’in değeri ne hale gelecek bunu bekleyip görmemiz gerekecek.

PREMIER LİG İÇİN AVUSTRALYA ÖNERİSİ

Premier Lig’de sezonun tamamlanabilmesi için çok uzaklardan ilginç bir öneri geldi; Avustralya'nın Perth şehri, Premier Lig’in sezonun kalan maçlarına ev sahipliği yapmayı önerdi. Perth de nereden çıktı diyeceksiniz tabi...

Perth, Avustralya'nın güneybatısında, Batı Avustralya Eyaleti’nin başkenti.

Yaklaşık 2 milyon nüfusu var ve ülkenin 4. büyük kenti. İlk bakışta kent yönetiminin reklam kokan bu girişimi pek ciddiye alınmamış olabilir. Ancak şunu belirtmekte fayda var; Avustralya koronavirüs salgınını dünyanın geri kalanı kadar ağır biçimde yaşamıyor.

24 milyon nüfuslu ülke genelinde toplam vaka sayısı 7 binin altında, virüs nedeni ile hayatını kaybeden sayısı ise 96. Perth şehrinin bulunduğu Batı Avustralya Eyaleti’nde ise vaka sayısı 551 ve ölü sayısı 9. Perth’te son 10 günde sadece 4 vaka tespit edilmiş.

Ayrıca kentteki kısıtlamaların büyük kısmı da kaldırıldı ve hayat normal akışında seyrediyor.

Aslına bakarsanız, ligin iptal edilmesindense İngilizlerin, Premier Lig’i akrabalarının ev sahipliğinde tamamlaması hiç de kötü bir fikir değil.

Bakalım tüm bu gelişmelerin ışığında nasıl bir karar çıkacak. Bana kalırsa, bu hafta hükümet ‘ligin başlaması için henüz uygun ortam oluşmadı’ şeklinde görüş bildirir ve meseleyi sürüncemede bırakırsa, bu sezonun -en azından İngiltere’de- tamamlanması artık hayal olur.

Bu haftalık da bu kadar, sağlıklı kalın.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya