SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ADA GEZİLERİ: Yalnızlık ve Brexit

Ada Gezileri - MÜDAVİMLER | 05.02.2020 15:12

Erhan Barış Karakuş, Ada Gezileri'nde Premier Lig'i, Liverpool'u, Brexit'i ve Conte'nin açıklamalarını yazdı

Erhan Barış KARAKUŞ Erhan Barış KARAKUŞ
ADA GEZİLERİ: Yalnızlık ve Brexit

Ada futbolunun zirvesi Premier Lig'de haftalar geçiyor ancak tabloda pek bir değişiklik yok. Liverpool gücünü her hafta daha da arttırarak rekorlar kırmaya ve daha büyüklerini kovalamaya devam ediyor. Belli ki bu sezon Klopp'un takımına rakip çıkmayacak. Bol Liverpool dolu, biraz Brexit'in İngiliz futbolunu tehdit eden yeniliklerini ele alıp biraz da Conte'yi ayıpladığımız Ada Gezimiz başlıyor.

LIVERPOOL’UN ZİRVEDEKİ YALNIZLIĞI

Liverpool 4 gün içinde oynadığı 2 maçta da kayıp yaşamadı ve zirvedeki yalnızlığını sürdürdü.

Önce erteleme maçında deplasmanda Aston Villa’yı 2-0 yenen kırmızılar hafta sonunda da Southampton’ı 4-0 mağlup etti. Manchester City’nin Tottenham karşısındaki yenilgisiyle zirve ve takipçisi arasındaki puan farkı 22 oldu.

Tabi zirvedeki bu yalnızlık Liverpool taraftarı için hiç alışılmış bir durum değil.

30 yılı aşkın süredir şampiyonluk bekleyen Liverpool’un vefakar taraftarı bir çok sezonda şampiyonluk hevesi ile son haftalara girip hayal kırıklığı ile yaz tatiline başlamışlardı. Şimdi kışın ortasında şampiyonluğu hazmetmek onlar için pek de ilginç bir deneyim oluyor.

Bu sezon için onları motive edecek yeni hedef hiç kuşkusuz ligi namağlup şampiyon tamamlamak.

Liverpool, Arsenal’in 2003-2004 sezonundaki namağlup şampiyonluk başarısını tekrarlamanın yanında Londra ekibinin bir unvanına daha göz dikmiş durumda. Yenilgisizlik serisi… Southampton galibiyeti ile ligdeki yenilgisizlik serisini 42’ye çıkaran Liverpool, Arsene Wenger’in takımının 49 maçlık yenilgisizlik serisini yakalamaya bir adım daha yaklaştı.

Bu hedefler doğrultusunda önlerinde bana kalırsa iki engel var. 5 hafta sonra Everton ile rakip sahada oynayacakları Liverpool derbisi ve 7 hafta sonra Manchester City ile yine deplasmanda oynayacakları dev maç.

Klopp’un öğrencileri bu iki engeli geçerse, Arsenal’in ardından Premier Lig’in namağlup şampiyonu olarak tarihe adlarını kazırlar. Zaten Manchester City karşısında da yenilmezlerse o gün 49 maçlık yenilgisizlik serisi rekorunu egale etmiş olacaklar.

REKOR REKOR ÜSTÜNE

Liverpool bu rekorların peşindeyken başka rekorları da kırmaya devam ediyor.

Malum, lider takipçisi Manchester City ile arasındaki puan farkını 22’ye çıkardı.

Liverpool, 25 haftada 24’üncü galibiyetini aldı, sadece bir kez berabere kaldı, Avrupa'nın 5 büyük liginde tarihin en iyi başlangıcına imza attı.

En yakın takipçisiyle arasında en fazla puan farkı atan lider olarak bir rekor da Premier Lig’de kırdı.

Ayrıca, Southampton galibiyeti ile birlikte sahasında oynadığı 20 maçı da kazanmış oldu, kendi rekorunu egale etti: Daha önce Ocak ile Aralık 1972 arasında Bill Shankly döneminde sahasındaki 20 maçı kazanmıştı.

PREMIER LİG İÇİN YENİ TEHDİT: BREXIT

Dünya futbolunun en gözde ligi Premier Lig Brexit tehtidi ile karşı karşıya. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararını yürürlüğe koymasıyla PL’de de önemli değişiklikler olacak.

Brexit, Avrupalı oyuncu çalışma izni ve vize durumunun yanı sıra oyuncu transferlerinde, kulüplerin finansal durumunda, kulüplerin global pazardaki gücünde, imajı ve altyapı gibi birbirini etkileyen birçok alanda değişim beraberinde getirecek.

Futbol otoritelerinin tedirgin yaklaştıkları Brexit sürecini İngiliz Futbol Federasyonu, ülke futbolunun kalkınması için bir fırsat olarak görüyor.

En üst seviye Premier Lig'in yönetimi, alınacak kararların kaliteyi düşürebileceğini savunuyor.

İngiltere Futbol Federasyonu, Brexit'le birlikte hayata geçecek değişikler öncesi raporunu ve kural taslaklarını hazırladı.

Rapor diyor ki, İngiltere Milli Takımı, kritik pozisyonlarda yeterli sayıda kaliteli oyuncu sıkıntısı yaşayacak.

Alınması gereken önlemlerden biri olarak kulüplerde izin verilen yabancı oyuncu sayısının 17'den 13'e indirilmesi öneriliyor. Kadroda bulunması mecburi yerli oyuncu sayısı da 8'den 12'ye yükseltilsin deniyor. İngiliz futbolculara daha çok fırsat veren kulüplere Federasyon’un katkı payı vermesi öngörülüyor.

PL’de forma giyen oyuncuların yaklaşık %40’ını AB vatandaşları oluşturuyor. Durum böyleyken gelecek herhangi bir kısıtlama düzeni önemli ölçüde değiştirecek.

Brexit ile birlikte Sterlin, Euro karşısında önemli ölçüde değer kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Değer kayıpları ve pasaport kısıtlamasının PL’ye özellikle Avrupalı yıldızların akışını yavaşlatacağı belirtiliyor.

Aslında bu yaşananlar bizim yabancı oyuncu sayısı belirlenirken yapılan tartışmaları hatırlattı. İşin açıkçası başarıyla işleyen ve rakiplerinin çok çok üzerine çıkmayı başarmış Premier Lig yapısında yapılacak değişiklikler bana kalırsa her türlü olumsuz etki getirecektir. Gelişmeleri izleyip neler değişecek göreceğiz.

YAPMA CONTE!

Inter Teknik Direktörü Antonio Conte, Premier Lig’deki kariyerinde çok başarılı olduğunu iki değerli meslektaşını ‘gömerek’ ortaya koymak istemiş.

İtalyan gazetecilerin soruları üzerine Conte, Premier Lig karnesini savundu:

"Chelsea ile ilk sezonumda Premier Lig, ikinci sezonumda FA Cup kazandım. Klopp 4 yıldır İngiltere'de ülke içinde kupa kazanamadı. Guardiola ise ilk sezonunda bir şey kazanamadı."

Futbol piyasasında çok takdir ettiğim teknik adamlar arasında yer alan belki de aktif en iyi 5 koçtan biri olan Conte ayıp etmiş. Kısa sürede elde edilen başarıların değerlendirmesi görecelidir. Bu sizi en başarılı yapmaz.

Conte, Chelsea’deki ilk yılında sahiden çok başarılıydı ama Londra’daki macerası 2 yıl sürebildi. Şu anda piyasanın en iyi ikisi durumundaki meslektaşları hakkında bu tarz ‘ergen’ çıkışları en çok Conte’nin imajını zedeler.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya