SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ADA GEZİLERİ: Olasılıklar

Ada Gezileri - MÜDAVİMLER | 17.03.2020 13:02

Erhan Barış Karakuş, Ada Gezileri'nde koronavirüs nedeniyle artık oynanamayan Premier Lig'i ve bizi bekleyen olası senaryoları yazdı.

Erhan Barış KARAKUŞ Erhan Barış KARAKUŞ
ADA GEZİLERİ: Olasılıklar

Sonunda beklenen oldu ve Avrupa futbolu tam anlamıyla kepenk kapattı. Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs etkisini son bir hafta içinde iyice artırdı ve spor organizasyonlarını da durdurdu. Virüsün akıl almaz bir hızla yayıldığı İtalya’dan sonra iptal kararları ardı ardına geldi. Ligin ertelenmesi kararına mesafeli yaklaşan İngiltere de Premier Lig’den gelen koronavirüslü futbolcu ve teknik adam haberlerinin ardından ligi askıya aldı.

Premier Lig durdu ve akıbeti belli değil. Virüsün yayılım hızı ve henüz bir aşı ya da ilaç bulunamamış olması nedeni ile futbolun ne zaman başlayacağı belli değil.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki tüm dünyanın korkuyla içine düştüğü bu salgın ve insan hayatı söz konusu iken futbol konuşmak pek de doğru değil. Ancak yine de bu hafta ‘Koronavirüs’ ekseninde Ada Futbolu'nda yaşananlara bir göz atacağız.

PREMIER LİG’İN İLK KORONAVİRÜS VAKALARI

Chelsea'nin 19 yaşındaki genç oyuncusu Callum Hudson-Odoi, Premier Lig’de koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastalığa yakalanan ilk futbolcu oldu, ardından da Chelsea takımı ve teknik heyeti karantinaya alındı.

Daha sonra haberler ardı ardına geldi. Arsenal'de teknik direktör Mikel Arteta, Manchester City'de Benjamin Mendy, Leicester City’den 3, Everton’dan 1 futbolcuda koronavirüs tespit edildi.

Tüm bunların ardından bir açıklama da Bournemouth’dan geldi. Deneyimli kalecisi Artur Boruc ile birlikte 4 kulüp çalışanında daha koronavirüs görüldüğü duyuruldu.

Zaten Odoi ve Arteta’nın hastalığa yakalandığının öğrenilmesi ile lig hemen askıya alındı.

O ana kadar durumu ciddiye almayan İngiliz yetkililer şimdi geç kalmakla suçlanıyor. Örneğin konuyla ilgili konuşan Wayne Rooney oldu:

“Neden cumaya kadar beklendi ve doğru şekilde harekete geçmek için Mikel Arteta'nın hasta olması mı gerekiyordu?. Oyuncular, teknik heyetler ve aileleri haftalardır endişeleniyor ama hükümette, federasyonda ve lig yönetiminde liderliğin de eksikliği olduğunu gördük.”

LİGİN GELECEĞİ NE OLACAK

Dedik ya insan sağlığı söz konusu iken futbol ne kadar önemli olabilir. Evet öyle ama hayat da devam ediyor ve Premier Lig’in geleceği tartışılmaya başlandı. Bu yıl 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın da olması nedeni ile takvim açısında federasyonların elleri kolları bağlı. Ya EURO 2020 ertelenecek ya da ligleri tamamlamak için başka bir çözüm bulunacak. Çünkü uzmanlara göre hayatın normal akışına dönmesi 2 aydan önce olmayacak. Bu süre çok daha uzayabilir.

Peki o zaman ne olacak.

Premier Lig’in bitimine 9 hafta kaldı. 2 de ertelenen maç var. FA Cup’ta çeyrek final, yarı final ve final maçları oynanacak. 4 PL takımının da Avrupa Kupası macerası devam ediyor.

Birinci senaryoda hayat 1 ay içinde normale döner ve lig sıkışık bir programla bitirilir. (Çok çok düşük ihtimal)

İkinci senaryoda maçlar hazirana kadar oynanamaz. Bu senaryoda haziran ayında Euro 2020 yapılabilirse liglerin turnuva sonrası tamamlanması fikri ortaya çıkabilir. Euro 2020 ertelenirse (ki bu yazıyı siz okurken UEFA’dan konuyla ilgili bir karar çıkmış olabilir) yaz başında ligin eksik maçları tamamlanabilir.

Üçüncü senaryoda ligin mevcut puan durumu ile noktalanması ya da kısa sürede tamamlanacak bir play-off ile şampiyonun belirlenmesi var. Ligin geri kalanının oynanamaması durumunda Liverpool’un şampiyon ilan edilmesi olasılığı da çok yüksek.

Dördüncü senaryo, (Liverpool taraftarının kabus senaryosu) ligin bu sezon için tamamen yok sayılması ve bir şampiyon ilan edilmemesi. Bu olasılığın çok çok düşük bir ihtimal olduğunu söylemek gerekir.

LIVERPOOL’UN LANETİ

Sezon başından bu yana PL’de en büyük mevzu Liverpool’un 30 yıllık şampiyonluk hasretine son verip vermeyeceğiydi. Haftalar geçtikçe görüldü ki o sene bu seneydi ve kırmızıların şampiyonluğunu engelleyecek bir güç yoktu...

Eh işte büyük konuşmamak lazım sanırım. Liverpool için güllük gülistanlık giden lig bir anda yarıda kaldı. Akıbeti henüz belli değil. Yukarıdaki senaryolarda da belirttiğimiz gibi ligin geleceği ile ilgili çok seçenek var ancak bu sezon yok da sayılabilir.

Bu konuda görüş bildiren isimlerden biri West Ham United Başkan Yardımcısı Karren Brady. The Sun'a "Kusura bakma Liverpool ama oyuncular oynayamayacaksa Premier Lig yok hükmünde sayılmalı" başlıklı bir yazı kaleme alan Brady, koronavirüs nedeniyle ertelenen Premier Lig'de bu sezonun hiç oynanmamış sayılması gerektiğini ifade etti.

Tabii bu öneriyi 27 puana sahip ligden düşme adayı bir takımın başkan yardımcısı dillendirince insanın pek de ciddiye alası gelmiyor.

Zaten gelen haberlere göre, eğer ligin geri kalanı mevcut durum nedeni ile tamamlanamazsa PL kulüplerinin yönetimleri oy birliği ile, en yakın takipçisine 25 puan fark atan lider Liverpool’u şampiyon ilan etmeyi planlıyor.

Bu durumda Liverpool hak ettiği şampiyonluğa ulaşacak. Ancak bu şekilde yarım kalan bir ligi zirvede bitirmek sanırım, güle oynaya şampiyonluğa kavuşmayı bekleyen Liverpool taraftarının pek de isteyeceği bir şey değildir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya