SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ADA GEZİLERİ: Nasıl bitecek...

Ada Gezileri - MÜDAVİMLER | 24.03.2020 13:06

Erhan Barış Karakuş, Premier Lig'de koronavirüsün etkilerini, 2019-2020 sezonun kaderini ve futbolcuların yardım çalışmalarını yazdı.

Erhan Barış KARAKUŞ Erhan Barış KARAKUŞ
ADA GEZİLERİ: Nasıl bitecek...

Ada Gezilerine hoş geldiniz.

Futbolsuz ve koronalı, travmatik günlerden geçirmeye devam ediyoruz.

Ada futbolu da bu olağanüstü dönemin sarsıntısını yaşıyor.

Korona gündemli Ada Gezimize başlıyoruz.

BU LİG NASIL BİTECEK!

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Ada’da da yayılmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ta vaka sayısı yaklaşık 6 bin. Hayatını kaybeden sayısı da yaklaşık 300.

Salgının hızını kesmemesi ve vaka sayılarının gün geçtikçe artması spor müsabakalarının yakın bir zamanda başlamasını imkansız hale getiriliyor.

Premier Lig’in 2019-2020 sezonunun nasıl tamamlanacağı da özellikle merak konusu. Geride kalan 9 maç haftası, 1 eksik maç ve FA Cup maçlarının 6 haftalık bir periyotta yaz ortasında bitirilmesi senaryosu en akla yatkın olanı. Bunun üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Plana göre maçlar 1 Haziran’da başlayacak ve Temmuz ayı ortasında sezon sonlanacak.

Bu durumda önümüzdeki sezonun takvimi de yeniden düzenlenecek. Bu hızlandırılmış takvimler ülke liglerinin tek kurtuluş çaresi gibi görünüyor ancak Avrupa Kupası maçları da unutulmamalı. UEFA da aynı zamanlarda Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi takvimini tamamlamak isteyecek. İngiltere’nin Avrupa’da yoluna devam eden 4 takımı var. Bu durumda onların maç takvimi nasıl ayarlanacak bu soru işareti.

ŞAMPİYON LIVERPOOL OLARAK İLAN EDİLMELİ Mİ?

Premier Lig’in nasıl tamamlanacağına ilişkin tartışmalar sürerken Liverpool’un şampiyon ilan edilmesi yönünde görüş bildiren isimlere Wayne Rooney de eklendi.

Liglerin tamamlanması için acele edilmemesi gerektiğini söyleyen Derby County'nin oyuncu-antrenörü Rooney, 2019-20 sezonunun tamamlanamamasına şaşırmayacağını ekledi.

En yakın takipçisine 25 puan fark atan Liverpool’un şampiyon ilan edilmesi görüşü çok sık dillendiriliyor. Kırmızıların 30 yıldır bekledikleri şampiyonluğu hak ettikleri konusunda herkes hemfikir. Ancak lig tamamlanmadan Liverpool’un şampiyon ilan edilmesinin etik olmayacağı görüşünü paylaşanlar da az değil.

Bu anlamda farklı bir yorum da bir dönem Liverpool forması giyen eski futbolcu Joe Cole’dan geldi. Cole, Liverpool'un şampiyon ilan edilmemesini düşünenlerden:

"Eğer izin verilirse sezonu en kısa sürede bitirmek en ideal yol. Eğer bu sezonu bitiremeyeceksek, gelecek sezon da yaklaşmışken, 2019-2020’yi iptal edip baştan başlamak en doğru karar olur."

Özetle lig bitirilemez ve sonunda nasıl bir karar çıkarsa çıksın bu konu çok tartışılacak.

BÜYÜK ZARAR!

Salgın nedeni ile ara verilen Premier Lig bu kriz döneminde parasal olarak büyük kayıp yaşayacak.

İngiltere’nin hem ekonomisi hem de sosyal hayatı için büyük önem taşıyan ligin oynanamaması her iki anlamda da büyük olumsuzlukları beraberinde getiriyor.

İngiltere’de 100 bin kişinin ‘ekmek yediği’ futbol endüstrisinin lokomotifi Premier Lig’in ülke ekonomisine yıllık katkısı 8.2 milyar Euro. Evet yanlış duymadınız 8,2 milyar Euro.

Şayet sezonun geri kalanı tamamlanamazsa yayıncıların 3.2 milyar, kulüplerin 810 milyon Euro zarar etmesi söz konusu.

Bunun sonucunda da kulüpler özellikle önümüzdeki sezon büyük sıkıntılar çekecek. Tüm kulüplerin bu şartlarda planlamalarını gözden geçirmeleri gerekecek. Zarar öngörüldüğü gibi olur hatta daha da artarsa Premier Lig kulüplerinin büyük yara alacağı da kesin...

İşin sosyolojik boyutuna gelirsek İngiliz halkının elinden bir numaralı eğlencesi alınmış durumda. Özellikle hafta sonu ritüelleri bozulan futbol severler boşlukta. Bu dönem bitmeden Ada’da psikolojik sorunların artacağını söylemeye gerek yok.

Ancak durum bu kadar ciddiyken biraz fedakarlık yapmaları da zorunlu.

YILDIZLAR YARDIMA HAZIR

Koronavirüs salgını nedeni ile yardım kampanyaları da hızla yaygınlaşıyor. Ada futbolunun yıldızları da bu kampanyalara desteklerini gösteriyorlar. Bu isimlerin üçü Loftus-Cheek, Bale ve Pickford oldu.

Futbolcular, salgına karşı savaşan birkaç hayır kurumunun desteğiyle Combat Corona girişimine katkıda bulunacaklar.

Üç yıldız futbolcu, dünyanın dört bir yanında canlı olarak düzenlenen FIFA 20 turnuvasına katılacak ve koronavirüsle savaşmak için para toplamaya yardımcı olacak.

Tottenham'ın Belçikalı futbolcusu Toby Alderweireld de yardımda bulunmaya hazırlanan isimlerden...

Alderweireld, salgınla mücadele eden hastanelere ve bakımevlerine tablet yardımı yapacağını açıkladı, bu şekilde kendini izole eden ve yakınlarıyla iletişime geçemeyen insanların sevdikleri ile görüşmesine yardımcı olmak istiyor.

Bu haftalık da bu kadar. Umarız tüm dünya bu korkunç krizden bir an önce kurtulur. Hepimiz önce normal hayatlarımıza sevdiklerimizle sağlıkla döneriz sonra da futbolumuza kavuşuruz.

Sağlıkla kalın, evde kalın.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya