SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Almendralejo’nun futbol çatıları

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 09.07.2020 12:09

İspanya’nın Almendralejo şehrindeki Francisco de la Hera Stadı, La Liga 2 takımı Extremadura Unión Deportiva’nın evi, stada bakan otel de ek deplasman tribünü...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Almendralejo’nun futbol çatıları

Taraftara takımınızın maçına gitmeyeceksiniz demek çözüm mü? Hangi futbolseveri stattan uzak tutabilirsiniz? Sizleri İspanya’ya, futbolun tutkusunu akıllıca bir pazarlama fikrine dönüştüren otele götürelim…

Tüm dünyada “balkon tribünü” diye bir kültür vardır. Maç bileti bulamayan ancak stat atmosferinden uzak kalamayan futbolseverlerin çevre binaların balkonlarını keşfetmesi, stat manzaralı evlerin balkonlarını ev ekonomisine katkı haline getirdi.

Maçın önemine ve takımın popülaritesine göre 20-30 liraya ev sakinlerinin futbol keyfine katılmak mümkün hale geldi.

Dünyanın diğer yerlerinde tarife nedir, bilinmez ama ülkemizde ücrete yeni demlenmiş çay ve fırından yeni çıkmış bir dilim börek dahil oldu.

Statlar modernleşip tribünlerin üzerinin kapanması, modern ve çağdaş statlar yapılması elbette balkon tribünlerinin de sonu oldu. Ancak alt liglerin küçük ve üstü açık statları hala bir ekonomi…

İspanya’nın Almendralejo şehrindeki Francisco de la Hera Stadı, La Liga 2 takımı Extremadura Unión Deportiva’nın evi. 1951’de açılan ve 1996’da yenilenen stadın kapasitesi 12 bine yakın.

Ancak bir de ek tribünü var!

Stadın hemen yanında ise bir otel bulunuyor, küçük ve butik bu otelin stada bakan çatısı var.

Çatı, ilk kez deplasmana gelen Real Zaragoza taraftarları tarafından keşfediliyor. Taraftarlar otel yönetimi ile görüşüp çatıdan maç seyretmek istediklerini söylüyorlar, “maç menüsü” olmayan yöneticiler de içecek satın aldıkları taktirde günü çatıda geçirebileceklerini söylüyorlar.

O günden bu yana Hotel Acosta’nın maç günü için özel bir uygulaması bulunuyor. Günlük 20 avroya çatıdan maçı izleyebiliyorsunuz, ücrete 3 içecek dahil. Otelin havuzu aslında planda yok ama taraftarların devre arasında havuzda da görüldükleri bildiriliyor.

Otelin odaları da stat manzaralı, dileyenler oda da tutabiliyorlar ancak çatı daha ekonomik… Oda fiyatları 40 avrodan başlıyor.

Özellikle şehre deplasman maçlarına gelen taraftarların ilgi gösterdiği “çatı tribünü”, bayraklarla süslenince futbolcuların da ilgisini çekiyor. Francisco de la Hera Stadı’nda deplasmana gelen takımların futbolcularının otelin önüne giderek taraftarları selamlaması, buraya kadar geldikleri için teşekkür etmesi alışıldık bir görüntü haline gelmiş.

Extremadura deplasmanında Cadiz’i desteklemeye gelen taraftarlar, bölgenin radyosunun röportaj teklfini kırmamışlar ve şöyle demişler: “Bernabeu’daki localardan farksız…”

Görmedik, bilmiyoruz ama inanıyoruz…

Gelelim kötü haberlere… 2019’un Temmuz ayında Almendralejo şehir yönetimi Francisco de la Hera Stadı’nı yıkıp yeniden yapmayı kararlaştırdı. Stadın ismi de Estadio Ciudad de Almendralejo/ Almendralejo Şehir Stadı olarak değiştirilecek. Gerçi bu durum an itibariyle hala tartışma halinde ancak eğer şehir meclisinden geçerse çatı tribünü ne olacak, bilinmiyor.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya