SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Hillsborough Faciası

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 15.04.2020 10:32

Futbol tarihinin çekilmiş en korkunç fotoğrafları, kaydedilmiş en acı görüntüleri o güne aittir. O yüzden bu fotoğrafsız bir COĞRAFYA...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Hillsborough Faciası

Tarih 15 Nisan 1989, yer Sheffield’ın Hillsborough Stadı...

Takımlarının Nottingham Forest’la oynayacağı FA Cup yarı final maçı için tribüne akın eden Liverpool taraftarları maç saatinden hemen önce bilet bulabilmek umuduyla tribün önünde toplaştılar.

Taraftarların emniyet güçlerinin kayıtsızlığı sonucu stada girerek oluşturduğu kalabalık, zaten tribünde bulunan binlerce kişiyle birleşince ortaya bir can pazarı çıktı.

Kimsenin durumu fark edemiyor olması tam bir kabustu. Bir atlı polis, kapılarda ezilmekte olan insanlara gittikçe yaklaşan daireler çiziyordu ve yüzünde parlayan paniği gördüğünüz an neler olduğunu anlıyordunuz, asla unutulamayacak bir andı.

Futbolun cehennemden gelen yüzü ortaya çıktığında, hiç kimsenin güvenliğinin garanti edilemeyeceğini anlatıyordu size tüm bu olup biten.

Kontrol yoktu, liderlik edecek kimse yoktu, en ufak bir bilinç olasılığı ufukta görünmüyordu, dolayısıyla merhametsizce bir trajediye doğru sürükleniliyordu.

Canlarını kurtarmak için kendilerini sahaya atmaya çalışan taraftarlar tel örgülerde ve izdihamda ezilerek can verdi, aralarında Steven Gerrard’ın henüz 10 yaşındaki kuzeni Jon Paul Gilhooley da vardı.

Facia sonrası İngiltere’de kurulan özel bir komisyon, tanık ifadeleri, görüntüler ve kanıtlar üzerinden bir rapor hazırladı. Ölümlerin sorumlusunun hayatını kaybedenler olduğu belirtildi.

İngiltere’nin önde gelen tabloid gazetelerinden The Sun, ön kapağına “Gerçek” manşeti attı ve kurbanların kendi hataları yüzünden öldüklerini ilan etti. Bu haber büyük bir infiale yol açtı.

Öyle ki, The Sun gazetesinin editörü Kevin McKenzie, Liverpool teknik direktörü Kenny Dalglish’i aradı. Tepkileri azaltmak ne yapabileceğini sordu.

Dalglish’in cevabı netti: “Aynı büyüklükte bir manşetle “Yalan söyledik” diye itiraf edin. Editör, “Bunu yapamam” cevabını verdi.

Hillsborough’da hayatını kaybedenlerin aileleri o günden bu yana, İngiltere ve dünya kamuoyunda yaratılan, 96 kurbanın kendi ölümlerinin sorumlusu olduğu imajını ortadan kaldırmak için bir hukuk mücadelesi başlattılar.

27 Nisan 2016’da, 27 yıl sonra, soruşturmanın kararı açıklandı.

26 Nisan 2016'da jüri kararını açıkladı: "Facia esnasında gerekli önlemleri almakta geciken polis ölümlerin sorumlusudur!" Adalet 27 yıl geç de olsa yerini buldu.

Polisin 27 yıl önce yaşanan olay sırasında, bu tür olaylarda uygulanan acil önlemleri almakta zayıf kaldığı, ambulansların gelişinin de geciktiği kaydedildi.

Soruşturma Liverpool taraftarlarının, çok sayıda insanın ezilmesiyle sonuçlanan bu panikte sorumluluğu olup olmadığı sorusuna ise "Hayır" yanıtını verdi.

Liverpool taraftarı aklandı, ancak Hillsborough’nun tüm meselesi bu kadar değildi.

İngiltere, tarihinin en büyük stadyum felaketinde gerçeklerle yüzleşti… 96 insanın bir futbol maçı için gittikleri statta nasıl öldüklerini unutmamak, bir sonraki faciayı engellemenin tek yolu…

Asla unutmayın, statta geçirdiğiniz her saniyede, yanınızdakinin hayatı sizin, sizin hayatınız çevrenizdekilerin elinde.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya