SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Umudun ve hayallerin ülkesi Haiti

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 09.04.2020 11:14

2010'da depremde statları evini kaybedenlere açan Haiti, koronavirüs nedeniyle durdu. Dünya Kupası görmüş Haiti'de hayaller umutlar sadece ertelendi.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Umudun ve hayallerin ülkesi Haiti

Amerika kıtasının güney ve kuzey kara parçalarının ortasının doğu Atlantik Okyanusu’dur ve buraya Karayip Denizi adı verilir.

Dünyanın en egzotik yerlerinden biri ve çok sayıda ada ülkesi bulunuyor. Haiti de Dominik Cumhuriyeti ile Hispaniola adasını paylaşıyor.

Bir yanda Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden, bir yanda egzotik Karayip turizminin olduğu Haiti, koronavirüse rağmen dünyada futbolun oynanmaya devam ettiği bir düzine ülkeden biriydi.

21 Mart’ta futbol federasyonu tüm liglerin ertelendiğini açıkladı ve Haiti Ligi, 4. haftasında durdu, hayaller ve umutlar ise sadece beklemeye alındı.

KARAYİPLERİN BÜYÜKLERİNDEN

Haiti’de en popüler spor futbol.

Ülke futbolu bölgesinde istikrarlı olmasa da güçlü jenerasyonlar yakalayabilmiş.

CONCACAF ve Kuzey Amerika turnuvası olan Gold Cup’ta 1973’te şampiyonluk yaşadılar, 1971 ve 1977’de final, 2019’da yarı final gördüler, her iki turnuvadan birine katılmayı başardılar ve en az çeyrek finale kadar yükseldiler.

Karayiplerin ise yine en güçlü 4 takımından biri Haiti; 1998’den bu yana 6 turnuvanın 4’ünde yarı final, 2 kez final oynadılar ve 2007’de de şampiyon oldular.

1974 DÜNYA KUPASI

Ülke tarihinin futboldaki en büyük başarısı ise 1974’te Almanya’da düzenlenen Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanarak, bunu başaran tarihteki Küba’dan sonra ikinci Karayip ülkesi olması.

Polonya, Arjantin ve İtalya ile aynı gruba düşmüşlerdi. 15 Haziran 1974’te oynanan ülke tarihinin ilk Dünya Kupası maçında İtalya’ya karşı 40. dakikada Sanon’un attığı golle 1-0 öne geçmeyi de başarmışlardı.

Ancak o golün sevinci uzun sürmemiş, maçı İtalya 3-1 kazanmıştı ve turnuvadaki 3 maçında Haitililer kalelerinde toplam 14 gol görürken sadece 2 kez ağları bulabilmişlerdi.

LIGUE HAÏTIENNE

Koronavirüse rağmen dünyada devam eden bir düzine lig vardı, onlardan biri olan Haiti ligi, yani Ligue Haïtienne, 21 Mart’ta sustu. Ülkede saptanan iki vakanın ardından ilk ölüm haberi de geldi.

Pek çok Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi Haiti Ligi de 2002’den bu yana açılış ve kapanış ligleri olarak oynanıyor ve iki şampiyon ile sezon tamamlanıyor.

Tarihsel olarak başkent Port-au-Prince takımları daha başarılı olsalar da bu durum son 20 yılda epey değişti. 2002’de çift lig sistemi başladığından beri başkent takımları Racing CH, Aigle Noir ve Victory SC toplam 4 şampiyonluk kazanabildiler. Takımların güçlerinin ülke genelinde dengeli olduğu söylenebilir, büyükler-küçükler kavramı Haiti’de çok geçerli değil.

Haiti Ligi, 2016’da Fransız Canal+ ile 5 yıllık yayın sözleşmesi yaptı ve yayın kuruluşunun abonelik paketinde  Ligue Haïtienne de bulunuyor. Öte yandan elimizde izlenme oranları, sözleşme bedeli ve takımların yayın gelirleri gibi bilgiler yok.

DEPREMİN SARSTIĞI FUTBOL ÜLKEYİ REHABİLİTE EDİYOR

2010 yılında tarihin en büyük depremlerinden biriyle, Richter ölçeğinde göre 7 ile sallanan Haiti, ülkeyi rehabilite etmek için futbolu araç olarak kullanıyor.

Statların, evlerini kaybedenler için kapılarını açtığı ve depremde aralarında 1. ve 2. lig takımlarının futbolcularının da bulunduğu 300 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Haiti, trajedinin etkilerini azaltmak için tüm okullarda futbol seferberliği başlattı.

Özellikle genç yaştaki Haitililerin travmayı atlatması için tutunulan futbolun son 10 yılda beklenmeyen bir de etkisi oldu. Ülkede kız takımlarının ve kadın futbolunun gelişimi hızlandı. Erkeklerin ise kıta şampiyonalarındaki başarılarının yükselen eğrisi deprem sonrası futbola yapılan yatırıma bağlanıyor.

Haitililer, Dünya Kupası'na bir kez daha gidebilmenin hayalini kuruyorlar. Dünya yeniden dönmeye başlar başlamaz.. 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya