SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Konteynerdan stat nasıl yapılır?

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 04.10.2019 10:35

Amatör futbol kulübü Gloucester City, 136 yıllık tarihinin son 12 yılında statları Meadow Park'ın yıkılışından beri göçebe gibi yaşıyor.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Konteynerdan stat nasıl yapılır?

"Bir sezon boyunca 21 kez ev taşıyor gibiyiz..." Bu sözler BBC'ye konuşan İngiliz kulübü Gloucester City'nin başkanı Alex Petheram'a ait. Her hafta iç saha maçını çevre şehirlerden birindeki bir başka takımın stadında oynamak için yolculuk yapıyor, yerleşiyor, maçtan sonra toparlanıp yeniden eve dönüyorlar. 

meadow

Amatör futbol kulübü Gloucester City, 136 yıllık tarihinin son 12 yılında statları Meadow Park'ın yıkılışından beri göçebe gibi yaşıyor. 2007 yılında yaşanan büyük sel esnasında sular altında kalan Meadow Park Stadı tam anlamıyla harabe durumda.

Statlarının olmaması bir kulüp binasının da olmadığı anlamına geliyor. Eşyalarını koyabilecekleri hiçbir yer yok. Malzemeci Mike Nash, takımın malzemelerini evinin bahçesindeki kulübede saklıyor. Fizyoterapist Chloe Lees ise masaj masasını kendi otomobilinin arkasında taşıyor.

Taraftarların maça gitmek için ortalama 60 km yol yapması gerekiyor, elbette iç saha maçlarından bahsediyoruz. Glouchester City, maçlarını çevre şehirlerde oynamak zorunda. Bu durum son 12 yılda maça gelen taraftar sayısını azalttığı gibi eritiyor da...

Tüm bu taşınmalar kulübe maç başına elde ettikleri gelirin 2 katı masraf anlamına geldiğinden ekonomik olarak da çöküyorlar. Stadın ve kulüp binasının olmaması reklam ve tanıtım faaliyetlerinin de sıfır vermesine neden oluyor. Kulübün forma ve atkı gibi ürünler satabileceği yeri yok, pazarlama geliri de sıfır. Kullandıkları statlardan elde edebilecekleri bilet geliri ise yok denecek kadar az.

meadow

2016'da yeni bir stat yapılması için harekete geçen Glouchester City kulübü Meadow Park'ı sıra dışı bir inşaatla yeniden yapmaya hazırlanıyor.

Planları Gloucester yerel medyasında yayınlanan ve tüm izin işlemlerini tamamlayan kulüp, Meadow Park Stadı'nın inşaatı için konteyner kullanacak. Gloucester Limanı'nda terk edilmiş durumda bulunan konteynerleri soyunma odaları, kulüp binası, stat girişi için kullanacaklar.

Saha zemininde çalışmalar başladı, eskimiş çöp kutularının istiflendiği, yabani ot bağlamış zemin temizlendi. Bir kez daha selde sular altında kalmasını engellemek için zemin yükseltiliyor. Tek tribünün yenilemesi yapılacak ve 700 koltuklu, toplam 3208 kişi kapasiteli konteyner stat Meadow Park yeniden açılacak. 2020'de iç saha maçlarını artık iç sahada oynamaya başlamayı hedefliyorlar.

meadow

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya