SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Grönland futbolu... 6 günlük maraton

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 23.09.2019 15:48

Dünyanın en kısa ulusal futbol ligi Grönland'da oynanıyor.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Grönland futbolu... 6 günlük maraton

Biz deriz ya hani "uzun bir maraton" diye, Grönland'lılar için lig "bir haftalık maraton"... Dünyanın en kısa ulusal futbol ligi Grönland'da oynanıyor.

Greenlandic Futbol Şampiyonası, aslında yapısı itibariyle ligden çok kupaya benziyor ancak statü olarak "ulusal lig" olarak sınıflandırılıyor. 6 takım mücadele ediyor ve her yıl Grönland'ın başka bir şehrinde pazartesi günü başlayıp pazar sona eriyor.

Tüm lig boyunca görev yapan 4 hakem tüm maçları yönetmek durumunda. Karşılaşmalar Grönland televizyonundan canlı yayınlanıyor ve yaklaşık 56.000 nüfuslu adada hayat bir haftalığına duruyor.

Grönland futbolu üzerine yazılmış hemen tüm makalelerde bu ifadenin geçtiğini ekleyeyim, adanın en popüler sporu uzak ara futbol.

gronland

Greenlandic, Danimarka'ya bağlı özerk bölge olan Grönland'ın fiziki, coğrafi ve mevsim koşulları nedeniyle sıkıştırılmış fikstürde oynanıyor. Avrupa'nın neredeyse yarısı büyüklüğündeki Grönland Adası'nın sadece %20'si yaşanabilir koşullara sahip, kutup şartlarında...

Yılın 9 ayında Ada'da ortalama 2 metre kar hiç kalkmıyor. Şehirler arasındaki mesafeler günlerle ölçülüyor, 2 ile 4 gün süren yolculuklar yapılıyor. Genelde ulaşım deniz üzerinden sağlanıyor çünkü uçuşlar sürekli rötarlı ya da iptal ediiyor, sis Grönland'da günlerce sürebiliyor.

Greenlandic Futbol Şampiyonası ilk kez 1958'de oynandı, 1971'den bu yana da Grönland Futbol Federasyonu tarafından düzenleniyor. B-67 tarihin en başarılı kulübü.

Hakemler, futbolcular ve tüm futbol organizasyonu amatörlerden kurulu; yemek standlarından maç anonsçularında ve sahaya köpeklerin girmesini engelleyen güvenlik görevlilerine kadar...

Grönland, ülkede futbol oynanabilecek coğrafi şartlar olmadığı, Ada'da hiçbir yerde doğal çim ve aynı şekilde doğal düzlük bulunmaması ve futbolun gelişmesinin olanaksızlığı gerekçesiyle FIFA ve UEFA'ya üye olamıyor (Danimarka'ya bağlı olduğu için Avrupa'ya dahil kabul ediliyor).

gronland

Danimarka ve Grönland'ın ortak çalışmasıyla geliştirilen futbol gelişim programı sayesinde 2020'de Grönland'ın yeniden üyeliğe adaylığı için çağrı yapılacak. Ayrıca Greenlandic Futbol Şampiyonası'nı kazanan takımın Danimarka Ligi'ne dahil olması için de kampanya düzenleniyor.

Grönland'da, futbolun hava ve coğrafyaya karşı verdiği mücadelenin hikayesi her yıl 6 günlüğüne yazılıyor ve ardından da kış uykusuna yatıyor...

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya