SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: "Michael Jackson'a kendimizi nasıl affettireceğiz?"

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 27.02.2020 11:16

Bu hafta COĞRAFYA'da Londra'dayız, Michael Jackson heykelinin lanetinin hikayesine uzanıyoruz.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: "Michael Jackson'a kendimizi nasıl affettireceğiz?"

Dünyanın en fazla futbol takımı bulunan şehirlerinden Londra’nın, hala aktif durumdaki en eski takımı Fulham, 1879’da kuruldu. 1960’larda 1. Lig’e kadar yükseldiler ama 1994’te tarihlerinin en kötü dönemine girdiler. 3. Lig’e kadar devam eden serbest düşüş, 1997’de kulübün yeni sahibiyle birlikte çıkışa döndü.

1997 yılında Mısır asıllı iş adamı Mohamed Al Fayed, Fulham’ı satın aldığında hayali, takımını Premier Lig’in güçlü ekiplerinde birine dönüştürmekti. Championship’e çıkarttığı Fulham’ı büyütebilmek için taraftarın ve medyanın motivasyonunu sürekli yukarıda tutması gerektiğini biliyordu.

Aklına yakın bir dosttan yardım alma fikri geldi.

NICE FORMASININ HİKAYESİ

Michael Jackson’ın futbolla çok fazla bir ilişkisi olmamıştı. Ancak çok ünlü bir fotoğrafı vardı, Nice formasıyla çekilmiş...

Jackson'ın en ünlü fotoğraflarından birine dönüştü ancak asıl hikaye asla ortaya çıkmadı. Michael Jackson'ın Nice ile ne ilgisi olabilirdi?

Fotoğrafın nasıl çekildiğini biliyoruz...

1983’te Thriller albümü henüz bir yıl önce çıkmıştı. Jackson, özel fotoğrafçısı Todd Gray ile yaptığı bir çekim sırasında Nice formasıyla da poz vermişti.

Sadece tek bir poz değil, Jackson bu formayla onlarca fotoğraf çektirdi. Todd Gray, o günü anlatırken formayı değiştirmesi konusunda ikaz ettiğini, Jackson'ın kulak asmadığını ve biraz daha böyle devam etmek istediğini söylüyor.

Her ne kadar formanın Todd Gray tarafından getirildiği iddia edilse de fotoğrafçı kendisiyle bir alakası olmadığı konusunda ısrarcıydı.

Michael Jackson’ın formayı nereden bulduğu tam bir muammaydı. Thriller albümünün tanıtım turu sırasında Cote d’Azur’dayken almış olabileceği öne sürüldü.

Jackson ailesinin Hayvenhurst’teki bahçesinde çekilen Nice formalı Michael Jackson fotoğrafının sırrı çözülemedi.

CRAVEN COTTAGE’DA BİR MEGA STAR

1999’da Michael Jackson, Londra’ya geldiğinde, yakın arkadaşı Mohamed Al Fayed’in Wigan Atletic maçı için Craven Cottage Stadı davetini geri çevirmedi. Maç öncesinde elinde Fulham atkısı ile sahaya indi, taraftarı selamladı.

Maçtan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Jackson şu ifadeleri kullanıyordu: “Çok heyecanlı ve tutku doluydu. Buradaki taraftarlar tıpkı konserlerime gelen insanlar gibiydi. Bağırıyorlar, çığlık atıyorlar ve tezahürat ederek futbolcularına sesleniyorlar. Sahaya atlamak ve dans etmek istedim çünkü stadyumdaki gürültü tıpkı sahnede olduğum anları hatırlatıyordu.”

Maçtan sonra Al Fayed ile birlikte soyunma odasına inerler, oradaki futbolcularla birlikte Moonwalk hareketini yapmaya çalışmalarını izleyen Jackson ve oldukça keyiflidir.

“Çok iyi bir takım ve birlikte çok güzel bir takım ruhuna sahipler” diye yorumlar bu güzel anıyı...

MICHAEL JACKSON’DAN EXETER CITY İÇİN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Michael Jackson’ın Nice forması da Fulham ziyareti de sıra dışı hikayelerdi. Ancak hiçbiri Exeter City kadar doğa üstü olamadı. İlginçtir, her ikisi kadar hatırda kalmadı...

Uri Geller, İsrail asıllı İngiliz illüzyonist ve medyumdu. Avrupa ve Amerika’da televizyon programlarında boy gösteren, özel şovlarını sahneleyen eksantrik bir karakterdi. Michael Jackson ile çok yakın arkadaş olan Uri Geller’in 2001’deki düğününde sağdıcı da Jackson’dı.

1997’de zor günler geçiren Exeter City için kristallerle enerji göndererek yeniden üst liglere çıkması için parapsikolojik destek veren Geller’in tüm yardımlarına rağmen kulüpte işler düzelmedi.

Ancak yine de 2002’de başkanlığa seçildi.

Ekonomik olarak zor durumda bulunan Exeter City için bağış kampanyası başlatan Geller, yakın arkadaşı Michael Jackson’ı arayarak kampanyaya destek vermesini rica etti.

Londra’ya gelen Jackson, basın ve taraftardan kulüp için bağış yapmaları için çağrıda bulundu. 10 dakikada 7000 sterlin kulübün hesabına gönderilmişti. Michael Jackson’ın topladığı bağış da Uri Geller’in enerji göndermesi de Exeter City’yi kurtaramadı.

HEYKELİN LANETİ

2009’da Michael Jackson’ın hayata veda etmesinin ardında Al Fayed, yakın arkadaşının 1999’daki ziyaretinin anısını ölümsüzleştirmeye karar verdi, bir heykelini hazırlatarak 2011’de Craven Cottage Stadı’nın önüne dikti.

Ancak heykel taraftarlar tarafından sürekli eleştirildi, futbolla alakası olmadığını, Jackson’ın Fulham taraftarı olduğuna inanmadıkları dile getirdiler.

2013’te Al Fayed Fulham’ı Shahid Khan’a satınca, taraftarın yoğun eleştirilerine kulak veren yeni yönetim, 25 Eylül 2013’te heykeli stadın önünden kaldırdı ve Al Fayed’in evinin önüne bıraktı. Ne olduysa işte bundan sonra oldu.

Evinde kazandığı puanlarla Premier Lig’in orta sıralarına demir atan Fulham o günden sonra sadece 8 galibiyet alabildi, düşüşü durdurmak için her yol denense de çözüm bulunamadı, takım küme düştü.

Taraftarlar emindi, Michael Jackson heykelinin kaldırılması uğursuzluk getirmişti. Heykelin Craven Cottage’a geri getirilmesi isteniyordu.

Takımın sahibi Shahid Khan, Al Fayed’i aradı.

“Heykeli geri alabilir miyiz?”

Al Fayed’in cevabı netti:

“Artık çok geç!”

Fulham, 4 sezonu Championship’te geçirdi. 2017-2018 sezonunda Premier Lig’e döndü ama 19. tamamlayarak yeniden küme düştü. Eski günlerini uzaktan, Championship’ten seyrediyorlar.

Michael Jackson heykeli Manchester’daki İngiliz Ulusal Tarihi Müzesi’nde, kendisini ziyaret edenlerin sorularını yanıtsız bırakıyor.

Fulham taraftarı ise çaresiz: “Biz Michael Jackson’a kendimizi nasıl affettireceğiz?”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya