SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Drakula’nın Çocukları

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 20.11.2019 10:30

Romanya’nın Transilvanya bölgesi korku hikayeleri ile bilinir. Bir vampir olan Kont Drakula’nın estirdiği kanlı öyküler her dilde anlatılır.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Drakula’nın Çocukları

Dünya edebiyatına Drakula ile unutulmaz bir iz bırakan Romanya’nın Transilvanya bölgesi korku hikayeleri ile bilinir. Bir vampir olan Kont Drakula’nın estirdiği kanlı öyküler her dilde anlatılır. Oysa bölgenin en büyük şehri olan Cluj-Napoca’nın birbirine benzemeyen iki futbol takımını bilen azdır. Drakula üzerinden iki Cluj takımının öyküsünü bir araya getirelim istedik.

Birbirlerine sadece 25 dakikalık yürüme mesafesi kadar yakınlar, onları sadece bir nehir ayırıyor. Bu mesafe de aslında sadece statların mesafesi...

Aynı şehrin iki takımı, CCFR Cluj ve U Cluj. Öte yandan neredeyse hiçbir ortak yanları yok, biri işçilerin diğeri öğrencilerin takımı ve bir araya geldikleri tek yer olur da aynı ligde birbirlerine denk gelirlerse, Cluj Derbisi...

U Cluj ile CFR Cluj’un hikayesinin içinden Emmanuel Culio ve Chuck Norris gibi tanıdık isimler ve bolca macera geçiyor...

U CLUJ

5

Dünyanın pek çok ülkesinde bir taraftar için futbol tutkusu yaşadıkları şehrin takımını betimler. Romanya’da da durum çok farklı değil ancak hesaba katılması gereken büyük bir istisna var ortada…

Romanya’nın Transilvanya bölgesinin Cluj-Napoca kenti ülkenin en büyük üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Toplam öğrenci nüfusu bakımından, Bükreş ve Iaşi ile birlikte ülkenin en büyük öğrenci topluluğuna sahip olan Cluj-Napoca şehrindeki okulların öğrenci grupları 1919 yılında birleşerek Üniversite Öğrencileri Spor Birliği’ni organize ettiler. Bu birlik, atletizmden hentbol ve rugbye kadar pek çok takımı bünyesinde bulunduran FC Universitatea Cluj’u kurdu. Kulübün en önemli lokomotifi ise futbol takımı oldu.

Kurucuları üniversitede eğitim veren öğretim görevlileri, doktorlar ve öğrencilerdi.

Üniversite gençliğini arkasına alan U Cluj, yalnızca bir kez lig şampiyonluğuna yaklaştı, 1932-33 sezonunda. Öte yandan uzun yıllar 2. Lig’de mücadele etmeleri gerekti, ortalama 8 yılda bir 2. Lig şampiyonu olup 1. Lig’e yükseliyor, yine düşüyordu. 1990’ların sonunda 3. Lig’e kadar düştü. Aynı yükselme ve düşme dalgalanmaları bugün hala devam ediyor. Tarihindeki en büyük başarı, 1964-65 sezonunda kazandıkları Romanya Kupası oldu.

ROMANYA’NIN EN FAZLA TARAFTARI OLAN TAKIMI

U Cluj, kısa sürede şehirdeki öğrencilerin desteğini arkasına aldı. Başka şehirlerden Cluj-Napoca’daki üniversitelere okumaya gelen öğrenciler, tribünleri doldurmaya başladı. Üniversite yılları boyunca sevdalısı oldukları takımın renklerini, mezun olduktan sonra da desteklemeye devam ettiler.

Başarısızlıklar geçen yıllara rağmen U Cluj, Romanya’nın en fazla taraftarı olan takımlarından biri haline geldi.

U Cluj’un lakabı, Kırmızı bereliler. Bu adı, Cluj’daki Tıp Üniversitesi öğrencilerinin maça kırmızı berelerle gelmesinden alıyor. 10’a yakın ultras grubu bulunan U Cluj’un taraftarları ayrıca her üniversitede ayrı örgütlenmeye sahip.

Kulüp var olduğu sürece, kazansa da kaybetse de, taraftar sayısı artmaya devam edecek. Taraftarları için U Cluj, yalnızca bir forma değil; üniversite günlerin canlı tanığı… Onlar için bu tutku sonsuza dek yaşayacak…

4

CFR CLUJ

Avrupa’nın ve dünyanın pek çok yerinde karşılaştığımız bir kuruluş hikayeleri var...

CFR Cluj, 1907’de Transilvanya bölgesinde, Cluj-Napoca demiryolu işçileri tarafından kuruldu. Takımın adının başındaki CFR harfleri, Romanya Demiryolu İşletmeleri’nin kısaltması.

CFR Cluj uzun yıllar alt liglerde mücadele etti ve 1948’de ilk defa 1. Lig’e yükseldi.

2000’lerin başında başarı grafiği yükseltmeye başlayan CFR Cluj, yeni başkanı ve yönetiminden gelen para ile bir anda adeta yerinden fırladı. 6 yıl önce 3. Lig’de mücadele eden takım 2006’da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde boy göstermeye başlamıştı. Mali çöküşe rağmen bugün CFR Cluj ya da diğer isimleriyle “Trenciler”, an itibariyle Romanya Ligi’nin lideri konumunda.

CFR Cluj’un adını ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne yükseldikleri zaman duyduk. Hatta 2012 yılında Galatasaray’ın rakibi de olmuşlardı.

“HELP US CHUCK NORRIS”

1

Maddi olarak rahat davranıp yüklü bonservis ve maaşlarla takım kuran ve bu yoldan Şampiyonlar Ligi’ne kadar uzanan CFR Cluj, Galatasaray eşleşmesi döneminde aslında büyük ekonomik krizle boğuşuyordu. 2012 yılında başlayan çöküş döneminde CFR Cluj taraftarları ünlü Amerikalı dövüş sanatları ustası ve aktör Chuck Norris’e gönderme yapıyorlarlardı.

O günlerden kalan “Help us Chuck Norris” (Bize yardım et Chuck Norris) pankartları ile tehlikeye işaret eden taraftarlar olacakları engelleyemediler. Takım hem puan silme hem men gibi ağır cezalarla epey sallandı. Bugün hala o ekonomik çöküntünün izlerini silmeye çalışıyorlar.

EMMANUEL CULIO

Ancak CFR Cluj ie Galatasaray arasında bir ortak nokta daha var; Emmanuel Culio. Arjantinli Culio, Şili’de oynadığı dönemde, 2007’de CFR Clu’dan teklif almıştı, düşünmeden kabul etti ve daha büyük liglere geçiş yolu olarak gördü.

2

4 yıl formasını giydiği Cluj’da taraftarın en sevdiği futbolcuya dönüştü ve adeta bir kahraman haline geldi. 2011’de Galatasaray’a CFR’den transfer edildi. Ancak İstanbul’da Cluj’da yakaladığı ne performansı ne de ortamı bulamadı. Orduspor ve Mersin İdman Yurdu’na kiralandı, İspanya’ya gitti, BAE takımı Al-Wasl’da 2 sezon oynayıp İspanya’ya Las Palmas üzerinden dönüş yaptı, Zaragoza ve Mallorca maceralarının sonunda yeniden CFR Cluj’a döndü. Bugün 36 yaşındaki Emmanuel Culio hala Romanya 1. Ligi’inde CFR Cluj formasıyla oynamaya devam ediyor.

Culio’nun “Bana bir Romanyalı gibi davranıyorlar” dediği Cluj’da bir yandan da Romanya vatandaşlığına geçmeyi beklediğini ekleyelim.

NEREDEN ÇIKTI BU DRAKULA?

Gelelim hikayenin başladığı yere… Kont Drakula efsanesi Romanya’nın Transilvanya bölgesine dünya çapında bir şöhret kazandırdı. Cluj-Napoca’nın bu iki takımından da aslında sadece biri Drakula’yı sahiplenir; CFR Cluj. U Cluj’un okumuş çocukları ise takımlarını üniversite bünyesinde tutmaya daha fazla dikkat ederler.

Aynı bölgede olsalar ve CFR’liler kendilerini “Drakula’nın takımı” olarak kabul etseler de aslında Drakula’nın evi olarak ünlenen Bran Kalesi’nin Cluj’a oldukça uzak olduğunu eklemek gerekiyor.

Braşov’daki Bran Kalesi’nin Cluj’a mesafesi 250 km’den fazla… Ancak hayali bir kahraman olan (en azından öyle olduğunu temenni ediyoruz) Drakula’nın Cluj’la olan bağlantısını kurmaya ve CFR’nin iddiasını kanıtlamaya gerçekten gerek var mı?

3

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya