SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Yeni başlayanlar için Nikaragua futbolu rehberi

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 26.03.2020 11:23

İddaa bültenine alınınca bir anda Nikaragua'da futbol olduğunu fark ettik, iyi de bu Orta Amerika ülkesinde futbol aslında ne kadar var...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Yeni başlayanlar için Nikaragua futbolu rehberi

Dünya üzerinde devam eden, koronavirüse rağmen yeşil sahada topun döndüğü az sayıda ülke kaldı. Avustralya, Belarus, Burundi, Singapur, Angola, Haiti, Hong Kong, Jamaika, Saint Kitts ve Nevis ile Nikaragua.

Ancak bu liglerin arasında en ilgi çeken, sosyal medyada en fazla konuşulan ve neredeyse futbol kıtlığının simgesi haline gelen bir ülke oldu: Nikaragua.

Orta Amerika ülkesi olan Nikaragua ve ülke futbolu ile ilgili biraz araştırma yapınca, ilginç bilgilere ulaşıyorsunuz.

Normal şartla altında adını bile duymayacağımız Nikaragua’da futbolun hikayesi...

BEYZBOL ÜLKESİNDE FUTBOLUN YÜKSELİŞİ

Bizim Nikaragua futbolu ile ilgili çok fazla bilgimiz olmadı şimdiye kadar ama inanın bu durum Nikaragua’nın kendisi için de geçerli.

Orta Amerika’daki pek çok ülke gibi ABD’nin etkisi altındaki Nikaragua aslında bir beyzbol ülkesi.

6 milyonun biraz üzerindeki toplam nüfusu ile kendi coğrafyasının en büyük ülkelerinden biri ve tam iki kıtanın ortasında yer alıyor.

Güney Amerika’dansa Kuzey’in etkisi altında kalmış, dili İspanyolca ancak ABD’ye daha yakınlar.

Beyzbolun Nikaragua’daki etkisi de bununla açıklanıyor, ülkenin dört bir yanında sayısız beyzbol takımı var, ligler de ülkenin ilgisinin odaklandığı yer.

Futbol bundan birkaç yıl öncesine kadar sokaklarda çocukların oynadığı bir oyundan ibaretti.

Ta ki 2010’ların başında televizyonlarda La Liga yayınlanmaya başlayana kadar.

İSPANYOLLARIN PEŞİNDEN FUTBOLA GİDEN YOL

Ne önemli bir takımları, ne Milli Takım olarak bir başarıları, ne ünlü futbolcuları ne de doğru düzgün statları var.

Ama Nikaragua’da İspanya La Liga’nın televizyonlardan yayınlanmaya başlamasıyla futbola olan ilgi artmaya başladı.

Ancak ülkede futbol denince akıllara Messi, Ronaldo, Barcelona geliyor.

Yerel lige olan ilgi, takım tutma alışkanlığının zayıf olması nedeniyle hala emekliyor.

Eski profesyonel futbolu José María Bermúdez, kulüplere büyük iş düştüğünü söylüyor ve ekliyor:

“Kulüpler taraftar gruplarını oluşturup aidiyet duygusu yaratmalılar, ancak bu şekilde bir taban oluşturabilirler.”

Nikaragua futbolunun asıl büyük uyanışı 2014 Dünya Kupası oluyor.

MİLLİ TAKIM’A İLGİ BÜYÜK

18 binden fazla kişinin statları doldurmaya başlaması dönüm noktası olarak kabul ediliyor çünkü Nikaragua’da hiçbir spor bu kadar kalabalık topluluk önünde oynanmamıştı.

Ancak işler biraz hızlı büyüdü gibi sanki...

Amerika kıtasının önemli turnuvalarından CONCACAF Gold Cup’ta 2019 yılında Milli Takım’dan beklentiler hiç olmadığı kadar arttı, Nikaragua’nın FIFA ülkeler sıralamasındaki yeri 163. sıradan 100. sıraya kadar yükseldi.

Arjantin, Brezilya gibi dev yıldızları kadrosunda barındıran takımlara karşı pek şansları yok, Surinam ve Guatemala da Nikaragua’ya göre güçlü kalıyor. Küba ve Haiti ile biraz daha birbirlerine üstünlük kurma savaşı veriyorlar, o kadar.

Kosta Rikalı teknik adam Henry Duarte’yi Milli Takım’ın başına getirdikten sonra 2018 Dünya Kupası kıta elemelerinde 3. tura kadar yükselmeyi başardılar ama yol hala çok uzun.

KULÜP YAPILANMASI ZAYIF

Futbolun Nikaragua’daki yapılanmasını tamamlaması için önünde epey bir yol var, öncelikle liglerin ve kulüplerin yapısını güçlendirmek gerekiyor.

Ülke federasyonu olan FENIFUT’un genel sekreteri Idelfonso Agurcia, futbolun para ile olan ilişkisini kurmaya çalıştıklarını söylüyor.

Nikaragua’da Premier Lig (Liga Primera de Nicaragua) ve 2. Lig bulunuyor, sezon boyunca 2 turnuva yapılıyor.

Nikaragua Premier Ligi’nde 10 takım mücadele ediyor, en başarılı kulüp Diriangen ve ardından Managua geliyor.

FIFA tarafından kurulmuş 11 altyapı okulunda futbol eğitimi veriliyor ancak ülke futbolunun geliştiği kadar gelişim gösterebiliyorlar.

Futbolcuların aklında kendilerini gösterip ABD ve Meksika liglerine transfer olmak var, belki de oradan Avrupa’ya...

Sponsoru olmayan, bilet geliri düşük bir ligin kulüplerinin ayakta kalması için ciddi bir ekonomik yapılanma gerekiyor. Futbolcuların ülke dışına transferi ise tek seçenek gibi görünüyor.

KADIN FUTBOLU BİR SOSYAL MESELE

Nikaragua’da kadın futbolu bir spor meselesi değil, çok daha ötesi.

Ülkede kız çocukları genç yaşta evlendiriliyorlar ve kadın nüfusunun %30’u 18 yaşına gelmeden en az 1 çocuk doğurmuş oluyor. İlkokuldan sonra okumasına izin verilmeyen kızların çalışması da ancak aile ve eşine kalmış durumda.

Kadın örgütleri, dünyanın dört bir yanından Nikaragua’da futbol üzerinden kız çocuklarının sosyal hayata katılması ve bireysel özgürlüklerinin kazandırılması için çalışıyorlar. An itibariyle 6 ile 20 yaşları arasında yüzlercesi futbol okullarında, sayının artmasına çalışılıyor.

KORONA GÜNLERİNDE FUTBOL

Nikaragua, başta da söylediğimiz gibi, devam eden az sayıda ligden biri ve İddaa’nın listesine alındı. 29 Mart’da sabaha karşı saat 3’te Managua-Diriangen karşılaşması var.

İki takım da yenilmezlik serisi yakaladı, aralarındaki puan farkı 1 ve özellikle Diriangen az gol yiyen bir takımken (11 maçta kalelerinde 4 gol gördüler), Managua ligin en çok gol atan 2. takımı durumunda, 11 maçta 20 gol buldular.

3. sıradaki Real Esteli, son 12 yılın en başarılı takımı, üst üste hem açılış hem kapanış liglerini lider bitiriyor, lideri 2 ve 2.’yi 1 puan geriden takip ediyor, son sıralardaki Deportivo Ocotal’ı yenip liderliği ele geçirme şansı var elbette Managua-Diriangen maçından beraberlik çıkarsa.

NİKARAGUA LİGİ’NE FAZLA BAĞLANMAYIN!

Koronavirüs nedeniyle oynanmaya devam etse de Nikaragua Premier Ligi’nin de ne kadar devam edebileceği tartışmalı. Futbolcular maça çıkmak istemiyorlar, deplasman yolculukları büyük sorun ve virüsün kendisi henüz gelmeden korkusu ülkeyi sarmış durumda.

İspanyol AS gazetesinin haberine göre ülkedeki takımlar oynamaya devam etmeyi kabul ettilerse de futbolcular durumdan memnun değil, eğer maça çıkmazlarsa kovulmakla ve bir daha hiçbir takımda futbol oynayamamakla tehdit ediliyorlar.

Orta Amerika’daki ligler ertelendi; Kosta Rika, Guatemala, Meksika ve Honduras’ta futbol durdu. El Salvador’da Once Deportivo takımı şampiyon ilan edilerek lig tamamlanmış kabul edildi.

Nikaragua’da futbol ne kadar devam eder, belli değil. İyisi mi siz Nikaragua Premier Ligi’ne fazla bağlanmayın.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya