SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

DokuzOnbeş: Tony Dunne

DokuzOnbeş - MÜDAVİMLER | 09.06.2020 11:12

Efsanevi takımlardan, Busby'nin Manchester United'ının ışıltısız kahramanı, Tony Dunne, 78 yaşında hayata veda etti.

DokuzOnbeş: Tony Dunne

Matt Busby’nin çalıştırdığı ve tarihin en iyi takımlarından biri kabul edilen 1963-1967 Manchester United’ının oyuncularından Tony Dunne, 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

Tony Dunne, 1960’da 18 yaşındayken United’a transfer oldu. Münih Faciası olarak kayıtlara geçen ve Manchester United’ı taşıyan uçağın düşmesiyle 23 kişinin hayatını kaybettiği günlerin hemen ardından…

Kazada 8 oyuncusunu kaybeden United, yeniden kurulma sürecine girmişti. O dönemde Busby’nin keşfedip oyunu üzerine kurduğu isimlerden biri de Tony Dunne olmuştu.

535 kez ile tüm zamanların en çok forma giyen 8. oyuncusu olmayı başardı.

1963’te FA Kupası, 1965 ve 1967’de İngiltere şampiyonluğu, 1968’de UEFA şampiyonluğu yaşadı. 1969’da yılın en iyi İrlandalı oyuncusu seçildi.

Hayatının son yıllarını bir golf çiftliği işleterek geçiren Dunne, futbol tarihinde önemli bir yere sahipti, ışıltısız bir kahraman olarak geçti. Busby’nin takımının en önemli parçalarındandı ve savunma oyuncularının fazla dikkat çekmediği bir dönemde sol bek olarak oyun planında önemli role sahipti.

Dunne’un United’dan ayrılması ise kırık bir hikayeydi, Busby’nin ardından teknik direktör Tommy Docherty ile anlaşamayarak ayrılmak zorunda kalmış, Busby’nin de bu süreçte kendisini yalnız bıraktığından yakınmıştı.

2. Lig’de Bolton’a gitti, iki yüzden fazla forma giydi ve futbolu ABD’de Detroit Express takımında bıraktı.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya