SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

DokuzOnbeş: "Mavili Kadın" kaybetti, mücadelesi devam edecek

DokuzOnbeş - MÜDAVİMLER | 10.09.2019 13:42

İran Shafaghna haber ajansı "Mavili Kadın"ın 9 Eylül 2019'da yaşam mücadelesini kaybettiğini bildirdi.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
DokuzOnbeş: "Mavili Kadın" kaybetti, mücadelesi devam edecek


İran'da Azadi Stadı'na maç izlemek için girerken yakalanan ve yargılamasının başladığı mahkeme önünde üzerine benzin dökerek kendini yakan kadın hayatını kaybetti.

Kadınların stadyumlarda maç izlemesinin yasak olduğu İran'da, Tahran'ın Azadi Stadı'na erkek kılığında giren kadınlar yakalandıkları taktirde maç sonuna kadar stat dışında bekletiliyor, ardından karakola götürülerek haklarında işlem başlatılıyor ve tutuksuz yargılanıyorlar.

Adı İran kaynaklarında Sahar olarak geçen 29 yaşındaki kadın, mart ayında gözaltına alınmıştı. 3 gün gözaltında kalmış ve 6 ay mahkemesi için beklemişti. 2 Eylül 2019'da ilk duruşması sonraki bir tarihe ertelendi ve kendisine 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası verilebileceği söylendi. Kadın, cep telefonunu almak üzere mahkemeye döndü ve çıkışta üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi. Vücudunun %90'ı feci şekilde yanmış olarak hastaneye kaldırıldı.

İran Shafaghna haber ajansı kadının 9 Eylül 2019'da yaşam mücadelesini kaybettiğini bildirdi.

Sahar adıyla anılan kadının kızkardeşi, yerel medyaya ablasının bipolar bozukluk geçirdiğini, tutuksuz yargılandığı süreçte ruh sağlığının kötüleştiğini açıkladı.

Sosyal medyada, taraftarı olduğu İstiklal takımının renklerini nedeniyle "Mavili Kadın" hashtag'i açılan Sahar'ın vefatı üzerine İran Milli Takımı kaptanı Masoud Shojaei, instagram hesabından, "Bu uygulamanın çağdışılığını gelecek nesillere anlatamayacağız" diye yazdı.

Sahar'ın ölümü İran'da kadın aktivistleri de harekete geçirdi. Ağustos ayında FIFA, İran'dan kadınların tribünlerden maçları izleyebilmesi için çözüm üretilmesi için görüşmelere başlandığını açıklamıştı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya