SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Premier Lig’de "görüntülü taraftar" hazırlığı

DokuzOnbeş - MÜDAVİMLER | 16.06.2020 09:30

Danimarka'da Aarhus'un görüntülü taraftar uygulaması, Premier Lig'e de ilham verdi. Planlama şimdilik sadece 16 taraftar için, sorun ise ekranı olmayan statlar...

Premier Lig’de "görüntülü taraftar" hazırlığı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ara verilen Premier Lig, yenilikçi uygulamalarıyla birlikte dönüyor. Soyunma odası tünel kameraları, para atışındaki konuşmaların yayınlanması gibi pek çok yeni uygulama, Premier Lig’de kalan haftalarda hayata geçecek.

İngiltere’de futbolun kültürüne ve yapısına karşı gösterilen gelenekselci yaklaşım ise boş tribünlere karşı bir model üretme arayışına girmelerine neden oldu. Futbolu taraftarla bir bütün olarak gören İngilizler için seyircisiz futbol, oyunun da yarım kalması anlamına geliyor. Ülkemizde Süper Lig’in yeniden başlamasıyla beraber yayıncı kuruluş ev sahibi takımın tribün seslerini yayına entegre etti. İngiltere’de de benzer bir uygulama yapılacak.

Ancak televizyona verilen taraftar sesini futbolcular duyamıyor.

İngilizler de taraftarları maçlara getirmek için teknolojiyi kullanılacak.

BBC’nin verdiği habere göre Premier Lig yönetimi, her takımdan 16 taraftarın maç sırasındaki canlı video görüntülerinin stada verilmesi için çalışma yapıyor. Statlardaki dev ekranlar da bu amaçla kullanılacak.

Anfield gibi çok büyük bazı statlarda dev ekran bulunmuyor, geçici olarak ekran koyulması planı şimdilik yok. Dolayısıyla uygulama sadece ekranı bulunan statlar için düşünülüyor.

Görüntülü taraftar projesi yeni değil, mayıs ayında Danimarka liginde AGF Aarhus da “görüntülü tribün” hazırlamıştı.

Yan yana kurulan dev ekranlar tribünlere yerleştirilmiş ve yaklaşık 10 bin taraftar Aarhus-Randers maçını canlı izlemişti.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya