SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Açık Zarf

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 09.10.2020 15:50

Ant Arın Şermet, ilk 6 etabın ardından İtalya Bisiklet Turu’ndaki sürpriz gelişmeleri ve etapları değerlendirdi.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Açık Zarf

Dünya üzerindeki en güzel bisiklet turu (tamamen sübjektif bir yorumdur) olan İtalya Bisiklet Turu’na geçmeden önce köşemizin adını Fransa Bisiklet Turu’ndan alması sebebiyle kafa karışıklıklarını çözmek istiyorum. Yoğun ve sıkışık bisiklet takviminde her tur için farklı köşeler açmak hem zaman hem de okuyucunun ulaşması ve devamlılık sağlaması bakımından olumsuz noktalara sahip olabiliyor. Ufak bir Giro d’Italia 101 dersi vererek garip gündemimize geçeceğim.

Genel klasmanda liderseniz veya zafere ulaştıysanız üzerinizdeki mayonun rengi Gazzetta’nın sayfalarının pembesinden gelme Maglia Rosa’yı yani pembe mayoyu giyersiniz. En iyi sprinteri belirlemek için kullanılan Maglia ciclamino yani siklamen mayo en çok sprint puanı toplayan bisikletçinin olurken Maglia Azzurra yani mavi mayo en çok puan toplayan yokuşçunun ödülü oluyor. Maglia Bianca yani beyaz mayo ise Fransa Bisiklet Turu’nda olduğu gibi en iyi zamana sahip 25 yaş altı bisikletçiye gidiyor. Ve şimdi karşımızda ilk 6 etap ve bu 6 etabın değerlendirmesi var. Bene, perfetto!

Normal şartlarda Budapeşte’de başlaması beklenen İtalya Bisiklet Turu, COVID sebebiyle Sicilya’da, Palermo’da yapılan bireysel zamana karşı ile başladı.

Geçtiğimiz haftalarda bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğuna ulaşan Ineos bisikletçisi Filippo Ganna, Giro’nun ilk pembe mayosunu da sırtına yaklaşık 23 saniyelik bir farkla geçirdi. Genel klasman favorilerinin iyi görünmediği zamana karşıda, turun en büyük favorisi Geraint Thomas yaklaşık olarak tüm genel klasman rakiplerine 1 dakika fark atarak çok ciddi bir avantaj sağlamıştı. Giro d'Italia 2020 - Miguel Angel Lopez taken to hospital after high-speed  crash in Giro time trial - Eurosport

Günün bir diğer garip noktası ise Israel Start-Up Nation için yarışan sprinter Rick Zabel’in ilk mavi mayoyu sırtına geçirmesi oldu… Günün şanssız ismi ise Astana’nın bu turdaki süper domestiği Miguel Angel Lopez’di. İkinci zaman ölçüm noktasına yaklaşık 10 metre kala bir rögar kapağına takılarak dengesini sağlayamayan Kolombiyalı, Giro’ya veda eden ilk isim oldu.

İkinci etapta ilk dikkat çeken olay önceki gün Miguel Angel Lopez’i kaybeden Astana’nın ikinci önemli yokuşçusu ve Jakob Fuglsang’ın en önemli domestiği konumuna geçen Alexander Vlasov’un mide rahatsızlığı sebebiyle yarışı bırakması oldu. Astana, tur başlamadan birkaç gün önce COVID vakaları açıklarken Vlasov’un bu vedası da kafalarda soru işaretleri bıraktı. Etaba geçecek olursak, son 3 kilometrede heyecan oranı çok yüksekti. Siklamen mayoyu her şeyden daha çok isteyen Peter Sagan’ın, “kazanabileceğim bir etap” dediği Agrigento’da zafer Diego Ulissi’ye gitti ve Slovak sprinter ikinci sıraya ulaştı.

Üçüncü etabın ve turun en büyük hikayesi için etabın resmi startını beklememize gerek kalmadı. Ineos’un ve Giro’nun en büyük favorisi Geraint Thomas, seyirci başlangıcında bir suluğa takılarak dengesini kaybetti. Bu doğrultuda vücudunun sol tarafına çok sert bir şekilde düşen Gallerli genel klasmancı Etna’da bitecek etapta acı içinde finişe ulaştı. Genel klasman lideri Joao Almeida’nın 11 dakika kadar gerisinde olsa da devam etmeye çabalayacağını dile getiren Thomas için her şey, etap sonrası doktora gitmesiyle netleşti.

Giro d'Italia 2020 - Ineos cyclist Geraint Thomas confirms his season is  over after breaking pelvis - Eurosport  Üst bacağında bir stres kırığı yaşayan Thomas’ın tura devam etme şansı kalmadığı gibi La Vuelta’ya da katılamayacağı açıklandı. Çünkü Thomas’ın en iyi ihtimalle 21 gün bisiklete binmesi yasaklandı. Etaba dönecek olursak EF’ten Jonathan Caicedo kliniklik bir etap koşarak Etna’ya, zafer için tırmandı. Bora Hansgrohe’nin 25 yaşındaki bisikletçisi Matteo Fabro’nun Etna’ya tırmanırken yaptığı tempo, herkes teker teker döktü ve sona az sayıda bisikletçi kaldı. Bu etabın ardından Simon Yates ve Geraint Thomas’ın denklemden çıkmasıyla Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang arası geçmesi beklenmeye başladı. Belki bir de Deceuninck’in Portekizli yeteneği Joao Almeida…

Dördüncü etap, vatan millet sprint bir etap olarak hafızalardaki yerini aldı. Milimlerle zafere uzanan Arnaud Demare’ı Peter Sagan ikinci sırada takip etti. Etabın en dikkat çeken noktası ise son 700 metrede bariyerlerin rüzgar sebebiyle yerinden çıkması ve Vini Zabu’nun 28 yaşındaki İtalyan bisikletçisi Luca Wackermann’ın iki dişine, kaburgasına, dizine, omzuna mal olmasıydı…

Benim fikrimi soracak olursanız ilk 6 etabın içinde bariz farkla en keyifli etap 5. etaptı. İlk gün zamana karşıyı kazanan Filippo Ganna’nın böyle bir etabı kazanması tüm bisiklet izleyenleri şok etti ve akıllara takım arkadaşı Kwiatkowski’yi getirdi. Elit bir zamana karşıcı olan Filippo Ganna’yı önümüzdeki senelerde Paris-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege, Ronde gibi klasiklerde izlemek bir ayrıcalık olur.

Filippo Ganna puts in formidable ride to win Giro d'Italia 2020 stage five  - Cycling Weekly

Kaçışta yer alan Filippo Ganna’ya giden bu etapta garip bir şekilde genel klasmancılar arasındaki farkta bir oynama olmadı. Ama burada objektiflikten çıkarak yorum yapacağım. Hem yarışçılığını hem konuşmasını hem de tavrına büyük hayranlık beslediğim Lotto Soudal’in Belçikalısı Thomas de Gendt, bir ders verdi Movistar’ın genç bisikletçisi Rubio’ya. Bisiklette her şey kazanmak için olsa da her şey kazanmak için değildir. Ganna, Rubio ve De Gendt üçlüsünün arasına gelen etapta, eğimin hafif arttığı bir kısımda tembelliğiyle itici bir görüntü sunan Rubio, De Gendt tarafından unutulmayacak bir dersle cezalandırıldı. Etaptan sonra Thomas de Gendt’in, “Bisiklette, eğer çalışmıyorsanız kazanamazsınız. Kaçış yapabilecek ve kaçışa tutunabilecek bir temponuz varsa çalışırsınız. Çalışmadan bedava bir galibiyet kazanamazsınız. Hele bir de beni kullanarak… Aklınızı kaçırmış olmalısınız. Etabı Ganna’ya bıraktım ama pişman değilim. Bisiklette böyle yarışamazsınız” sözleriyle anlayabiliriz.

Altıncı etap bir sabır denemesiydi… Son 3 kilometre dışında konuşulacak herhangi bir şey sunmayan etap olarak tur tarihindeki yerini aldı. Sert ve hareketli bir toplu sprint finişi bekliyorduk ama sağ olsun Groupama-FDJ’den Arnaud Demare, “gerek yok ben hallederim” diyerek 300 metrelik bir mesafede saniye farkı oluşturdu ve galibiyete ulaştı. Bora’dan Peter Sagan’ın sprint treni bulamaması sonucunda geride kalması ve kafasını hayal kırıklığını gösteren bir şekilde iki tarafa sallayarak sprintini açmaması dikkat çekti.

Unstoppable sprinter Arnaud Demare on top of the world with second stage  win at Giro d'Italia

Bitirmeden önce hem bisikletçiler hem de izleyiciler için belki de en sevilen klasik yarışı olan Paris-Roubaix, COVID önlemleri sebebiyle bu sene iptal edildi. Seneye koşulacak… İtalya Bisiklet Turu’nda 11. etabın ardından tekrar görüşmek üzere. Arrivederci.

 

PEMBE MAYO: Joao Almeida(Deceuninck Quick-Step)

SİKLAMEN MAYO: Arnaud Demare(Groupama-FDJ)

MAVİ MAYO: Filippo Ganna(Ineos Grenadiers)

BEYAZ MAYO: Joao Almeida(Deceuninck Quick-Step)

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya