SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Oradaydım!

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 21.09.2020 12:49

Ant Arın Şermet, unutulmaz bir sona tanıklık etmemizi sağlayan Fransa Bisiklet Turu’nun kapanışını kaleme aldı.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Oradaydım!

Bazı anlar ve olaylar vardır. Kime sorsanız “oradaydım” der. Manchester City, QPR’ı 3-2 yendiğinde tüm Manchester halkının orada olduğu rivayet edilir ya da Michael Jordan, 1998 NBA Finalleri’nde Utah Jazz’ı bitiren şutu soktuğunda herkes salondadır. Ülkemizden örnekler vereceksek 2000 yılında Galatasaray kupayı kazandığında, Kopenhag nüfusunda Danimarkalılar ikinci sıraya gerilemiştir… İşte bu sebeple 10 sene içinde birçok Fransız, Sloven, Fransa Bisiklet Turu tarihinin en ikonik yokuşlarından biri olan La Planche des Belles Filles’de koşulan zamana karşı etabında orada olduklarını iddia edecektir.

2010 yılında kanser sebebiyle hayatını kaybeden Laurent Fignon’un 1989’da Greg Le Mond’a Paris’te zamana karşı kaybetmesinden bu yana Fransızlar, son etabı zamana karşı yapmıyorlar. Bu seneki turun 20. etabı ise, sarı mayonun sahibi olacak ismin Primoz Roglic olacağının kesinleşmesini ön görüyordu. Aksi bir düşünce pek de mümkün değildi. Pelotondaki en iyi birkaç zamana karşıcıdan biri olan Roglic, en yakın rakibi olan vatandaşı Tadej Pogacar’ın 57 saniye önünde yer alıyordu. Bu etabın ardından ilk ikinin sabit kalacağı; belki podyumun son basamağında bir değişiklik olup olmayacağı konuşuluyordu…

Gerçek ise 1989 yılına nazire yapmayı istedi. 1989 yılında Le Mond, Fignon’dan hem etabı hem de turu son anda çalmış ve Fransa’yı derin bir yasa sokmuştu. Slovenya için içinde bulundukları durum Fransa’dan farklıydı. Çünkü etaba lider girip onu tehdit etme ihtimali olan tek bisikletçi Slovenya vatandaşıydı. Yine de, hem hüzün hem sevinç bir arada gerçekleşecekti etabın bitişiyle beraber.

Kilometre başına pelotonun en iyi zamana karşıcısından 1.6 saniye çalmak zorundaydı 21 yaşındaki Tadej Pogacar. Nitekim kariyerinde zamana karşıcılığıyla dikkat çekmemiş hatta tam olarak nasıl bir performans sunacağı da bilinmiyordu.

Pogacar etabı başlarken 57 saniye gerideydi. Bisiklet tarihinin en elit birkaç zamana karşıcısından biri olan Bradley Wiggins, “Roglic tam konsantrasyon sağladı. Bu bakışlara ve konsantrasyona sahip bir Roglic’i, hele ki zamana karşıda geçme şansı yok Pogacar’ın. Bir bakar mısınız? Mayosunu çıkarmış, müzik dinleyip konsantrasyondan uzak bir şekilde sırasını bekliyor” demişti. Fransa Bisiklet Turu’ndan zaferle ayrılmışlığı olan Wiggins haksız da değildi. Ama bir gerçeğin sanıyorum ki o an farkına varmamıştı. Zaman değişiyor, insanlar, nesiller değişiyor. Değişim devam ettikçe rutinler, ritüeller de farklılık gösteriyor. Pogacar’ın bu sakin ve ciddiyetten uzak hali, onun baskı ve gerginliğe karşı zırhı oldu.

Immagine

57 saniye geride başladığı etabın sonunda La Planche des Belles Filles’ye çıktığında 59 saniye farkla sarı mayonun sahibiydi. Jumbo-Visma’daki takım arkadaşları Roglic’in yanında, etrafında toplanmış ve ona güçlü olması gerektiğini telkin etmeye çalışıyordu. Roglic, büyük bir zaferi dramatik şekilde kaybetmiş olsa da genç vatandaşı Pogacar’ın yanına gidip ona sarılarak tebrik eden ilk kişi oldu. Belki de var olan tüm sporlar arasındaki en acımasız spor olan bisiklet, size acı çekme, çökme şansı tanımaz. Roglic bunu bilerek Pogacar’a gitti.

Pogacar cephesine gelecek olursak, gelmiş geçmiş en büyük bisikletçi olan Eddy Merckx’in 1969 yılında eriştiği 3 mayo kazanma başarısını da egale etti. Hem genel klasman zaferini temsil eden sarı mayo, hem 25 yaş altı en iyi genel klasman zaferini temsil eden beyaz mayo hem de en iyi yokuşçu mayosu olan ve aynı zamanda köşemizin isminin geldiği mayo olan polka dot’u kazandı.

21 yaşındaki Pogacar’dan önce bu kadar genç yaşta turu kazanan bisikletçi için 1904 yılına Henri Cornet’ye gitmek gerekiyor. Bir sene önce zafere ulaşıp bu sene turu tamamlayamayan Egan Bernal ise Pogacar’dan önce bu başarının sahibiydi.

25 Haziran 1991 tarihinde Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsız bir devlet olduğunu ilan eden Slovenya’nın spor tarihindeki başarılarını saymakla bitmez. Bu sene NBA’de Luka Doncic ve Goran Dragic’in ortaya koyduğu performans, Atletico Madrid’in aşılmayan duvarının bekçisi olan kaleci Jan Oblak ve bisiklet tarihine geçen Tadej Pogacar ve Primoz Roglic…

Nicelik ne zaman ki niteliğin önüne geçerse o zaman sadece seyirci olur toplumlar, milletler. O sebeptendir ki Slovenya’nın tarihe geçen başarısına karşı o başarıya ulaşabilme şansını insanlarına sunmayanlar belki “oradaydım” diyecek belki de…

İki hafta sonra Giro’da görüşmek üzere, hoşça kalın.

Immagine

SARI MAYO: Tadej Pogacar (Team UAE Emirates)

YEŞİL MAYO: Sam Bennett (Deceuninck Quick-Step)

POLKA DOT: Tadej Pogacar (Team UAE Emirates)

BEYAZ MAYO: Tadej Pogacar (Team UAE Emirates)

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya