SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Son

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 09.11.2020 16:30

Bisiklet için 2020 sezonu dün Madrid’de koşulan etabın ardından sona erdi. Hem 2020’nin hem de La Vuelta’nın öne çıkanları…

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Son

İlk gününden son gününe kadar 2020’nin normal olmaktan uzak olacağını fark etmiş olmalıyız yılın son 40 gününün içindeyken. Bisiklet sporu da bu yıldan aşağı kalmak istememiş olacak ki tarihe geçecek dramatiklikte anlarla sezonu tamamladı. Sezonun hem son büyük turu hem de son yarışı olan İspanya Bisiklet Turu da bu doğrultuda yılın en acı sonucunu aldıktan birkaç ay sonra tekrar kendine güvenmek isteyen Primoz Roglic’in oldu. Dünyaca ünlü bisiklet dergisi Rouleur’de La Vuelta öncesi yayınlanan bir makale belki de Roglic’in de kendisinde aradığı gücü bulmasını sağladı. İspanya Bisiklet Turu’nun neden en güzel ve önemli tur olduğuna değinen yazıda yazar, “La Vuelta, ikinci şansların, hayatta kalmanın ve en önemlisi inanabilmenin turudur” der. Bu sebeple de La Vuelta, diğer iki dostu olan Giro ve Tour de France’a göre gölgede kalsa da önem bakımından yakın ve yer yer daha üst seviyededir.

Primoz Roglic ganó la Vuelta a España 2020 | EL ESPECTADOR

Primoz Roglic, kariyerinin en dramatik mağlubiyetini almasının üzerinden neredeyse 2 ay dahi geçmemiş, yorgun bacaklarıyla önemli bir tura daha katılmaya inanmış ve bu süre zarfında Liege-Bastogne-Liege gibi çok önemli bir tek günlük klasiği kazanmıştı. Buna rağmen en son Tao Geoghegan Hart ile Giro zaferi alan Ineos’tan Richard Carapaz’ı devirmesi gerekiyordu. Ki bu mücadele gerçekten 18 etaplık prematüre büyük turun tadını çok ayrı bir seviyeye taşıdı. Bir gün Carapaz’da bir gün Roglic’de kalan kırmızı mayo, Jumbo Visma’nın Slovenyalı bisikletçisinin mental direnci sayesinde 4 etap zaferi ve 24 saniye farkla geçti…

Roglic’in, Muros’tan, Mirador de Ezaro’ya gidilen 33.7 kilometrelik bireysel zamana karşıda aldığı etap zaferi, bu başarıyı daha da eşsiz hale getirirken bir farklı mayoda daha tarihe geçti. En son yaklaşık 50 sene önce İspanya Bisiklet Turu’nda yeşil sprint mayosu, ilk etaptan son etabın sonuna kadar aynı bisikletçide kaldı. Kazandığı etap zaferleri sayesinde Primoz Roglic hem kırmızı genel klasman mayosunu hem de yeşil sprint mayosunu evine, Slovenya’ya götürdü.

Onun bu başarısı aslında, yılın en unutulmaz etabı olan Fransa Bisiklet Turu’nun 20. Etabındaki bireysel zamana karşıda vatandaşı genç Tadej Pogacar’a sarı mayoyu kaybetmesiyle gerçekleşti. Üst düzey bir zamana karşıcı olan ve patlayıcı gücüyle tanınan Roglic, o gün, orada kırılgan gözüktü. Pogacar ise bu fırsatı değerlendirmemezlik yapamazdı ve bir köpek balığı gibi kan kokusunu bir ziyafete çevirdi.

Bir paragrafı da Hugh Carty’e açmadan geçmek büyük haksızlık olur. 2009 yılında Chris Froome’un şu anki adıyla Ineos olan Team Sky’a geçişi, Britanya coğrafyasını bisiklet haritasına soktu. Chris Froome’un 7 büyük tur zaferiyle tamamladığı Ineos yolculuğu sadece Froome için zaferlerle dolu değildi. Froome’un İngiltere üzerindeki etkisi artmış ve Tao Geoghegan Hart, Hugh Carty gibi süper yetenekler ortaya çıkmıştı. Tao’nun İtalya’da başardığına yakın zorlukta bir başarıyı EF’in genç yıldızı Hugh Carty başardı. İyi bir tırmanışçı ve etap zaferleri kovalayan bir isim olarak bilinen Carty, bazen de Michael Woods’un katıldığı klasik yarışlarında domestikliğini yapıyordu.

La Vuelta 2020: Can Angliru slayer Hugh Carthy win La Vuelta? - Eurosport  İspanya Bisiklet Turu’nda ulaştığı podyum ise Carty’nin kariyeri için bir kırılma noktası olabilir. Güçlü, yetenekli ve yüksek iradeli görünse de direkt lider olarak düşünülmeyen bir isimdi Carty. Nitekim, Daniel Felipe Martinez’in ilk gün yaptığı kaza sonrası birkaç etap yarışıp bırakması EF’i lidersiz bıraktı. Bu noktada lideri olmayan EF ve Carty, kendi hikayelerini yazdı. Hugh Carty’nin bu turdaki üçüncülüğünü 2019 Giro’yu kazanan Richard Carapaz’a benzetebiliriz. Zirve finişiyle sona eren Alto de l’Angliru’da aldığı etap ise unutulmayan bir zafer ve kare olarak tarihteki yerini alacak.

Şimdi de bitirmeden önce izninizle yılın enlerini belirleyelim;

 

2020 Sezonunun Enleri

Sezonun bisikletçisi: Primoz Roglic (Team Jumbo Visma) ve Wout Van Aert (Team Jumbo Visma)

Sezonun en çok gelişme kaydeden bisikletçisi: Marc Hirschi (Team Sunweb)

Sezonun etabı: Fransa Bisiklet Turu 20. etap

Sezonun en iyi klasik yarışı: Ronde van Vlaanderen

Sezonun en büyük sürprizi: Tao Geoghegan Hart’ın, Giro’da zafere ulaşması.

Sezonun en büyük hayal kırıklığı: Paris-Roubaix’nin yapılamaması.

 

Primoz Roglic: een portret door de ogen van coach en ploegmaats |  WielerFlits

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya