SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: İsimler Değişir, Kazanan Değişmez

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 26.10.2020 14:30

İtalya Bisiklet Turu’nun hemen başında Geraint Thomas’ı kaybederek iddiasız bir konuma düşen Team Ineos, Tao Geoghegan Hart ile şampiyonluğa ulaştı.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: İsimler Değişir, Kazanan Değişmez

İtalya Bisiklet Turu bittikten sonra çok dikkat çeken bir tweet geldi kazanan taraf Ineos’tan.

“Pembe mayo, 7 etap galibiyeti ve takımlar klasmanı şampiyonluğu. Kim bunun kötü bir B Planı olduğunu söyleyebilir?”

Gerçekten de Ineos’un dediği gibiydi. Etna’ya çıkılacak 3. Etabın henüz seyirci başlangıcında bu turun en büyük favorisi olan Geraint Thomas, büyük bir kaza geçirip turu bırakmak durumunda kalmış ve Ineos bir nevi başsız kalmıştı. Bu sebeple de hemen her kaçışta gördüğümüz Ineos bisikletçileri 3’ü zamana karşı olmak üzere tam 7 etap galibiyetine ulaştı. Bu yolda turu da zaferle bitiren Tao Geoghegan Hart’ın Piancavallo’da kazandığı etaba bakmalıyız.

Bisiklet tarihinin belki de en tecrübeli takım direktörlerinden olan Giuseppe Martinelli’ye şapka çıkartmalıyız. Genel klasmandan yaklaşık 3 dakika uzaklıkta ve açık ara en az Giro zaferi beklenen isim olan Geoghegan Hart’ın bu turu kazanacağını ve bu tahmininin şüphe duyulacak hiçbir noktaya sahip olmadığını dile getiriyordu. Piancavallo’da, pembe mayo sahibi Joao Almeida’nın ciddi bir zaman kaybıyla mayosunu ucu ucuna elinde tutması bu görüşün temellerinden birini oluştursa da genç Britanyalının etaba yürümesi ve bunu yaparken de acı çeken bir surattan ziyade çarpışan arabadaki çocuklar gibi şen bir yüz ifadesine sahip olması önemliydi.

Yine de eline geçirme ihtimali olan mayo, Maglia Rosa’ydı ve onu kazanırsa kariyerinin gidebileceği yeri kendi dahi fark etmemişti. 2019’da Ineos, plase denebilecek genel klasmancı denemesiyle Pavel Sivakov’u İtalya’ya, lider olarak getirmiş ve hayal kırıklığı yaşamıştı.

Piancavallo’da görülmeye başlayan bu ihtimal Stelvio’da topluluklar tarafından dile getirilir oldu. Elit üstü bir zamana karşıcı olan ve kariyerinin bir döneminde genel klasman denese de kendisine uymaması sebebiyle bunu bırakıp zamana karşıya odaklanan Rohan Dennis, adeta adının kökeni olan Yüzüklerin Efendisi’ndeki karakterlere dönüşüp Stelvio’da, Yüzüklerin Efendisi’ndeki “You Shall Not Pass” repliğini hatırlatıcasına Joao Almeida ve Wilco Kelderman’ı döktü. Resim

Takım arkadaşı Geoghegan Hart’ın haricinde Jai Hindley dayanabilmişti onun temposuna ve bu iki genç bisikletçinin genel klasmanda zirve takipçisi olmasını sağlamıştı. Etabı kazanan Jai Hindley, pembe mayonun geçici sahibi Wilco Kelderman olsa da herkes Martinelli’nin aldığı kokuyu almıştı. Bir şeyler olacaktı. 20. Etapta Sestriere 3 farklı yerden çıkılacakken 2 gün öncesinde Stelvio’ya damga vuran Rohan Dennis’in tempoyu belirleyip Geoghegan Hart-Jai Hindley rekabetini çekeceğini tahmin edemezdik. Ama Rohan Dennis bunu da başardı ve son etap olan Milano’daki zamana karşı için Geoghegan Hart’a “bundan sonrası sende” dedi. 20. Etabı kazanarak 10 saniyelik zaman bonusunu da alan Britanyalı sporcu, son etaba ‘0 saniyelik farkla ikinci sırada girdi.

La Gazzetta dello Sport’un değerli bisiklet yazarlarından biri olan Pier Bergonzi imzalı yazıda, “Tao’nun yaptığı şey, 89. Dakikada geride girdiğiniz bir maçı 90’da geriden gelerek kazanmaktı. Son saniye golüyle sadece maçı değil, Giro’yu kazandı. Bu bir tesadüf olamayacak kadar büyük bir başarı hikayesi” diyordu.

Son etapta Milano’da, Avrupa’nın en büyük kilisesinin sağ paralelinde Tao Geoghegan Hart, bir gün dahi giyme şansına erişemediği Maglia Rosa’nın sahibi olarak turu bitiriyordu.

Resim  Sunweb’in pembe mayolu sporcusu Jai Hindley’nin zamana karşıda yetersiz kalması ve önceki etaplardan kalan yorgunluğu birleşince son etapta oluşturduğu fark, onu 39 saniye farkla 2020 Giro d’Italia’nın şampiyonu yaptı. Birçok sporda yer alan GOAT tartışması bisiklette pek olmuyor. Bisikletin GOAT’u olarak anılan Eddy Merckx’in oğlu Axel Merckx’in Tao’nun ilk profesyonel bireysel koçu olması da aklına bir şekilde büyük tur zaferini sokmuştur.

Tao, 2010 yılında Dave Brailsford tarafından kurulan Team Sky’ın açılışına okulundan kaçarak gitmiş ve orada hayallerini süsleyen bu rüyanın sahiplerini dünya gözüyle ilk kez görmüştü. O an yaşanmadan önce belki bisikletçi olmayı istiyordu kim bilir ama o an Giro d’Italia 2020 zaferine giden yola karar verdi.

Sezon sonunda kapanacak Polonyalı takım CCC’nin 36 yaşındaki eski Team Sky bisikletçisi olan ismi Serge Pauwels, “Ocak 2010’da 14 yaşında bir çocuk yanınıza gelip sizinle fotoğraf çektirmeyi istediğini ve çok kısa bir süre önce bir amatör yarış kazandığını söylediğinde bunu tahmin etmiyorsunuz. İşte, Ocak 2010’da yanıma gelen o heyecanlı çocuk bugün 25 yaşında Giro’yu kazandı” diyordu.

Ineos, belki de Team Sky döneminde olduğu kadar dominant ve öldürücü seviyede güçlü bir takım değil. Ama hala pelotondaki en değerli birkaç takımdan biri. Bu kadar kısa bir sürede böyle bir planla ilerleyip İtalya’ya damga vurarak her şeyi kazanmaları belki de hırslarının ve planlama yetilerinin özeti. Tebrikler Geoghegan Hart, tebrikler Dave Brailsford, tebrikler Ineos. Huzur içinde yat Nicolas Portal.

Resim

Birkaç gün sonra senenin son büyük turu olan La Vuelta için tekrar sizlerle beraber olacağım. Hoşça kalın.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya