SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Zorlu Pembe

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 21.10.2020 15:27

İtalya Bisiklet Turu en zorlu döneme, son haftanın dağlığına ulaştı. Dağlarda geçmeye başlayan Pembe Mayo mücadelesi uzun zamandır olmadığı kadar zorlu...

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Zorlu Pembe

Bisikletin 2019 yılına damgayı Deceuninck Quick-Step ve Julian Alaphilippe vurmuştu. Lou Lou, herkesin beklentisini aşmış ve bir mucize sonucunda Fransa Bisiklet Turu’nda 16 gün boyunca sarı mayoyu taşımıştı. Bu seneki Giro’da ise Lou Lou’nun Portekizli takım arkadaşı Joao Almeida rüzgarı esiyor desek yalan olmaz. Joao Almeida’nın yaklaşık olarak 3 ay önceki Giro planı, Remco Evenepoel’un baş domestiklerinden biri olarak Remco’yu zirveye taşımaktı. Ama Deceuninck’in Belçikalı süper yeteneği Remco Evenepoel, Il Lombardia’da yaptığı kaza sonucunda seneyi kapatınca planlar değişti. Joao Almeida’nın pembe mayo rüyası gerçekleşmekten uzak gibi dursa da plase olarak adı zikrediliyordu. İlk gün Palermo’daki zamana karşıda kazandığı avantajı 3. Etapta Etna’ya çıkarken arttırınca kendini pembe mayo’da buldu. Ama çok daha garip olan mayoyu kazanması değil 15 gündür kaybetmeden aksine yer yer zaman kazanarak devam etmesi tıpkı geçen seneki Alaphilippe’in performansı gibi. Giro’nun Valdobbiadene’de biten zamana karşı 14. Etabı geçildiğinde en yakın rakibi Wilco Kelderman’a attığı fark Almeida’nın pembe mayo rüyasının gerçeğe yaklaştığının göstergesiydi.

YouTube’de yer alan 24 dakikalık bir kısa metraj Joao Almeida belgeseli bulunmakta. Bu videoda Almeida’yı biraz daha yakından tanıma şansına erişiyoruz. João Almeida acabou assim a 15.ª etapa e conta: "Quero é manter a rosa"

Pelotonda gördüğümüze çok yakın bir karakter olduğunu anlamak ise bu belgeselin ilk dakikalarıyla beraber netleşiyor. Almeida’nın ailesi onu, hırslı, sessiz ve odaklanmış biri olarak özetlerken arkadaşları, onun fazla sessiz ve kendi içinde yaşayan biri olduğunu dile getirmekte. Bisiklet gibi vahşi bir sporda Almeida gibi naif bir karakterin nasıl bir bisikletçiye dönüştüğünü görebilmek ise sporu sevenler için bir şans olsa gerek. Şimdi ise zamana karşıdan sonra gelinen 15. Etaba ve bu zorlu mücadelenin son noktasına değinmek isterim.

Base Area Rivolto’da başlayıp, Piancavallo’da biten dağlık 185 kilometrelik bu etapta Almeida’nın ne kadar dişli biri bisikletçi olduğunu da görmüş olduk. Tao Gheoghegan Hart’ın zafere ulaştığı bu zorlu etapta asıl önemli nokta Almeida baş rakipleri olan Sunweb bisikletçileri Wilco Kelderman ve Jai Hindley’nin zaman kazanarak 2. ile 3. sırayı almış olmasıydı.

Wilco Kelderman’a 35 saniye kaybederek pembe mayoyu sadece 17 saniye farkla üstünde tutan Almeida 16. Etapta takım arkadaşlarının da üstün perfomansıyla mayosunu korurken çok yorgun olsa da pes etmeye niyeti olmadığını gösterdi.

Eski Giro şampiyonlarından İtalyan bisikletçi Vincenzo Nibali, “Bu seneki İtalya Bisiklet Turu, gençlerin turu olacak gibi. Çok güçlü ve agresifler” diyerek başta Almeida olmak üzere genç bisikletçilerin hakkını vermişti. Giro’nun son etapları savaş alanı gibidir. Belli bir süreyle takip eden herkesin Milano’da pembe mayo ile beraber tura veda etme ihtimali vardır. Joao Almeida için kariyerindeki ilk büyük tur olan Giro, ilk büyük zaferi olarak da tarihteki yerini alabilir ama belki de asıl önemli olan rakiplerine karşı nasıl güçlü olduğunu gösterebilmesi. Bu zorlu yolculuğun sonunda olmasa da ilerde Joao Almeida’nın çok fazla duyacağız gibi… Onun sözleriyle bitirelim;

“En iyi savunma, ataktır!”

João Almeida: ″Costumo ser bom nestes finais explosivos, tinha boas pernas″  - O Jogo

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya