SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Son Büyük Tur

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 31.10.2020 14:02

İspanya Bisiklet Turu’nun son 8 etabına gelmeden önce oluşan görüntü ve ilk 10 etaptan akılda kalanlar…

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Son Büyük Tur

UCI, COVID-19 sebebiyle takvimi çok kısa bir aralığa sıkıştırmasaydı büyük ihtimalle son büyük tur olan La Vuelta’nın da çekeceği dikkat daha fazla olacaktı. Nitekim normal şartlar altında Hollanda’da yapılması beklenen ilk 3 etap Hollanda hükümetinin kesinlikle izin vermemesi sebebiyle kaldırılınca 21 etaplık İspanya Bisiklet Turu, 18 etap üzerinde koşulacak duruma geldi. La Vuelta’nın başına gelenler bununla da kalmadı bir de ilk haftası ki çok heyecanlı dağlık etaplara ev sahipliği yaptığı süre Giro ile çakışmış ve hemen hemen düzgün bir şekilde kimse izleyememiş, dikkat edememişti.

Bu olayların yanında ne olursa olsun, ikinci şansların, telafilerin büyük turu olan La Vuelta, Primoz Roglic’in son 650 metrede atak yapıp kazandığı etapla başladı.

Elbette ilk etabı sadece bu kadarla geçmeyeceğim. Irun’dan, Arrate’ye gidilen etabın en kritik bölümü son 10 kilometresi oldu. Başta, önceki yıllarda La Vuelta’da zafer kazanan Chris Froome’un geride kaldığı bölümde 3. Etapta yarıştan çekilecek olan Thibaut Pinot ve 4. Etapta yarışı bırakacak olan Daniel Felipe Martinez başlıca zaman kaybedenlerdi. İlk etabı ilk 10’da bitiren bisikletçilerin tam 7 tanesi 11. Etaba girerken de ilk 10’da yer almaya devam ediyorlar.

Primož Roglič Still Leads the Battle for the ŠKODA Green Jersey - We Love  Cycling magazine

6. etaba kadarki genel klasman sıralaması Primoz Roglic lider, Ineos’tan 2019 Giro şampiyonu Richard Carapaz ikinci ve Israel Start-Up Nation’dan İrlandalı Dan Martin üçüncü şeklindeydi. Astana’dan Ion Izagirre’nin kazandığı 6. Etapta Fransa Bisiklet Turu’nu dramatik bir şekilde vatandaşı Tadej Pogacar’a kaybeden Primoz Roglic, kırmızı mayo’yu Richard Carapaz’a kaptırıp ilk üçün dahi dışına düştü. Bu geri düşüş, geçen sene La Vuelta’yı kazanan Slovenyalı bisikletçiyi adeta uyandırdı ve önce 8. Etabı kazanarak bu turdaki ikinci galibiyetini alıp ikinci sıraya yükseldi. Ardından 10. Etapta bu turdaki üçüncü zaferini alarak kırmızı mayo’yu Carapaz’ın sırtından aldı. Carapaz ile eşit zamana sahip olsalar da Roglic’in, Ekvatorlu rakibine göre daha güçlü göründüğünü dile getirsek sanırım yanlış olmaz.

Yeşil mayo için beklenen mücadele ise garip bir doğrultuda gidiyor. Fransa Bisiklet Turu’nda harika bir performans ortaya koyup Champs-Elysees’deki sprint finişiyle biten etabı dahi kazanarak yeşil mayosunu gösteren Sam Bennett, kazandığı 9. Etabın ardından Bora Hansgrohe’den Pascal Ackermann’ı tehlikeye sokacak bir hareket yaptığı için etap sonunculuğuna düşürüldü.

Sam Bennett stripped of a second stage win at this year's Vuelta a España  İşin garip noktasına gelecek olursak sprinter mayosu olarak anılan bu mayo, başta Primoz Roglic olmak üzere genel klasmancıların başarılı performansı ve ciddi bir tartışma konusu olan sprint kapılarının dengesizliği sebebiyle sprinterlerden çok uzakta görünüyor. Sprint mayosuna en yakın saf sprinter diyebileceğimiz bisikletçiler, 9. Sıradaki 41 puanlı Jasper Philipsen ve 11. Sıradaki 39 puanlı Pascal Ackermann… Bu mayonun liderliğini elinde tutan Team Jumbo Visma’dan Primoz Roglic ise 129 puana sahip ve en yakın rakibi Ineos’tan Richard Carapaz’ın 46 puan önünde.

2020 yılının son büyük turunun en önemli kısmına bugün itibariyle başlıyoruz. Alto de la Farrapona’da bitecek 11. Etap, genel klasmancılar için büyük bir irade denemesi olacak. Bacaklarına güvenen ve kendini iyi hisseden bisikletçilerin zirvede kırmızı mayo için büyük bir avantaj sağlayacağı bu etabın ardından neredeyse son etaba kadar sakin bir gün yaşanmayacak. Pazartesi günkü son dinlenme gününün ardından koşulacak 13. Etapta Muros’tan, Mirador de Ezaro’ya karşı bireysel zamana karşı koşacak bisikletçiler. Ki bu noktada kariyerinin başından beri çok iyi bir zamana karşıcı olan Primoz Roglic, genel klasman rakiplerine göre net bir şekilde ayrılıyor. 13. Etabın ardından Madrid’e kadar tam gaz gideceğiz ve haftaya Pazar günü bisiklet sezonunun büyük tur defterini kapatacağız.

 

KIRMIZI MAYO: Primoz Roglic (Team Jumbo Visma)

PUAN MAYOSU: Primoz Roglic (Team Jumbo Visma)

BENEKLİ MAYO: Guillaume Martin (Cofidis)

BEYAZ MAYO: Enric Mas (Movistar)

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya