SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Kırmızı Krampon: Çocukluk Aşkı

İlker Duralı, Kırmızı Krampon'da bu hafta sahalara veda edip teknik direktörlüğe hazırlanan Büşra Ahlatçı'yı konuk etti.

Kırmızı Krampon: Çocukluk Aşkı

Anılarında yer alan ilk futbol anısı nedir acaba? Futbola nasıl başladığını öğrenmeden önce futbol ile ilk temasını öğrenmek isterim.

-Ataşehir Belediye Spor - İzmit Gölcük maçında 40 metreden atmış olduğum gol ve sonrasında yıldızımın parlaması. Futbola başlamadan önce ilk temasım mahalle arasında top koşturma ile başladı.

 

Peki geçelim futbolcu olma hikayene. Bu nasıl başladı?

-Meraklıydım futbola. Sokağa her çıktığımda ip atlamak, evcilik oynamak yerine top koşturuyordum. Top peşinde koştukça, yeteneğim ortaya çıktıkça futbola olan merakım da artmaya başladı. Yaptığım tek aktivite ve takip ettiğim tek spor haline dönüştü. İlkokulda Beden Eğitimi ve Spor dersi öğretmenimin keşfedip takıma yönlendirmesi ile aktif futbol hayatım başlamış oldu.

 

Peki biraz pozisyonunu konuşalım. Orta saha oyuncususun. Oyunda neler bekleniyordu senden teknik direktörlerin tarafından? Hangi yanınla özellikle tercih ediliyordun sence?

-Fiziki üstünlüğüm ve ayak tekniğimin iyi seviyede olmasından dolayı teknik direktörlerim tarafımdan tercih sebebi oluyordum. Oyunda beklenenler; savunmanın arkasına uzun toplar atmam, ara pasları ile defansı zorlamam. Savunma anında ise rakibe duvar olmamın istenmesi.

büşra ahlatçı (@busraAHLATCI) | Twitter

Futbol oynamaya başladığında tepkiler nasıldı? Ailenin şüphesiz çok desteği oldu bu yolda ama ya köstek olmaya kalkanlar?

-İlk futbola başladığımda ki tepki zaman zaman ERKEK sporudur denilse de oynamaya devam edip maçlarımı izlemeye geldikçe insanlar o ön yargılar yıkıldı. Zamanla çevremdeki herkes bu kararıma saygı duyma ile yetindi. Aile konusuna hiç girmek istemiyorum. Tek cümle ile nokta koymak istiyorum. Yaz kış demeden her maçıma gelmekle birlikte ellerinden gelenin fazlasıyla destek oldular.

 

Özellikle senin futbolcu olduğunu bilmeden ya da bilse bile hor gören ama sonrasında da senin performansınla biraz rezil ettiğin birileri oldu mu?

-Muhakkak zaman zaman oldu.

 

Kadın futbolunun farkını sorsam sana ne dersin?

-Taktiksel ve oyun anlamında hiçbir farkı yok. Ama dış etkenler ve maddi olarak maalesef çok farkı var.

 

Geçelim biraz kariyerine. Ataşehir’le 2 şampiyonluk yaşadın ve beraberinde 2 kez de Şampiyonlar Ligi oynadın. Önemli ve köklü bir kulüp kadın futbolunda. Nasıl bir dönemdi?

-İlk futbola başladığım kulüp Ataşehir ve tabii ki burada başarılar kazanmak kupalar kaldırmak müthiş bir duygu. İmkanlarımız sınırlıydı tabii ki ilk yıllarda. Sonrasında sponsorlarla birlikte biraz daha elverişli hale geldi şartlarımız. Ama yaşananlar olumsuz da olsa müthiş güzel anılar biriktirdi .

Futbola aşık bir kadın: Büşra Ahlatçı – Futboliçe

Ve tabi ki Şampiyonlar Ligi. Sana şunu sormak istiyorum sence UEFA’nın Şampiyonlar Ligi statüsü adil mi?

-Evet adil. Profesyonellikleri üst boyutta.

 

Kariyerini nasıl planladın? Artık tamamen teknik direktörlüğe odaklanmış bir Büşra mı var?

-Evet artık profesyonel futbol hayatıma nokta koydum. Kariyerimi planladığım şekilde devam ediyor. İlk ayağı olan UEFA B lisansını alarak tamamladım. Şimdi tecrübe kazanmaya oyuncular yetiştirmeye sonrasında A lisansı Pro lisansı derken en büyük hayalim Milli Takıma antrenör olarak hizmet vermek.

 

Şüphesiz bileni çok ama 46’nın hikayesini bir de bize anlatır mısın?

-Şüphesiz. Herkes bilir. Hatta lakabımda buna ve fiziğime bağlı olarak Minik’tir. Maalesef ki ayak numaram 46.

 

Unutamadığın maç hangisidir dersem hangi maç gelir aklına?

-19 yaş altı milli takım ile çıktığım ilk resmi maçta Belarus’a karşı attığım golle birlikte sergilediğim oyun.

 

Hiç ilk yıllarında ya da ilerleyen dönemlerde örnek aldığın futbolcu oldu mu? Şöyle de sorabiliriz bir de beraber oynamak istediğin futbolcu kim olurdu?

-Alex De Souza örnek aldığım futbolcu.

 

Kadın futbolunun Türkiye’de ki konumunu, gelişimini nasıl görüyorsun?

-Profesyonel olarak oynadığım yıllarda pek umutlu değildim açıkça söylemek gerekirse. Ama şimdi görüyorum ki hem teknik direktörlerin gelişimi ve profesyonellikleri, sponsorların artması medyada kadın futboluna yer verilmesi, tanıtımların iyi yapılması, kurulan takımların futbol dünyasında adı geçen takımlar olması, verilen eğitimler, tesislerin geliştirilmeye başlanması kadın futbolunun gelişiminde ki ışığı gösteriyor.

Iğdir Amatör Spor Kulüpleri Federesiyonu - iğdir Askf, Av. İbrahim Bozyel  Cad. Vakıfbank yanı No:40/4, Igdir (2020)

Futbol dışında hayatını neler kaplıyor? Futbolcu Büşra nfutbol dışında neler yapar neler okur izle dinler?

-Futbol dışında yapmış olduğum Fitness eğitmenliği de var tabii ki. Bununla birlikte kendi gelişimim için kitaplar okuyorum. Yetiştireceğim sporculara daha fazla nasıl yararım olabilir bunlarla ilgili eğitimler alıyorum.

 

Maçtan önce yaptığın bir totemin var mı? Ya da bir uğurun?

-Sadece dua etmek.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya