SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Kırmızı Krampon: 'Serbest Stil' Yıldız

İlker Duralı'nın bu haftaki konuğu hem futbolculuğu hem de serbest stildeki yetenekleriyle ön planda yer alan Birsen Güçlü.

Kırmızı Krampon: 'Serbest Stil' Yıldız

1-Futbol ile ilk anın nedir? Ne sevdirdi bu oyunu sana?

İlk anım abimle ve abimin arkadaşlarıyla futbol oynamamdı. Erkeklerden daha iyi oynuyordum, ilk başta herkes ben kızım diye basite alıyordu fakat onlardan iyi olduğumu gördüklerinde verdikleri tepkileri görmek hoşuma gidiyordu.

2-Peki sen bu oyunu sevdin, sonrasında oynamaya nasıl başladın?

Küçüklüğümde kızlar futbol oynamadığı için hep erkek arkadaşlarım vardı. Oturduğumuz mahalledeki arkadaşlarım hep futbol takımlarında oynuyorlardı, o yüzden her gün beraber mahallede maç yapardık.

3- Sokakta beraber oynadığın arkadaşların artık bir takımda oynamaya başladığını duyduklarında ilk tepkileri nasıl oldu?

Arkadaşlarım zaten hep bir takıma gitmemi istiyorlardı duyunca hepsi çok mutlu oldu. Gitmeme vesile olan kişi de mahalledeki arkadaşımın babasıydı.

4-Şüphesiz ilk oynadığın dönemlerde (sokakta ya da takımda) çok ilkel tepkilerde almışsındır. Nasıldı bu tepkiler ve o kadar küçük yaşta nasıl başa çıktın?

Çevremden hep olumlu tepkiler aldım fakat takımla bu konuda kötü bir anım var. Daha takımla ilk antrenmanımda takımı bırakmıştım, 1 sene boyunca devam etmedim. Sebebi ise takımda en küçük benim olmam ve takımdaki büyüklerden birinin bana bir türlü çalım atamamasıydı. Beni geçemeyince sanırım kendisine yediremedi ve ‘’Çoluk çocukla top mu oynanır’’ diye bir cümle kullandı, bende alındım ve takıma devam etmedim fakat mahalledeki erkek arkadaşlarımla hep antrenman yapmaya devam ettim diğer sene beni takıma çağırdılar ve şu an da o çocuk onun takımında kaptan oldu.

5-Hangi mevkide oynuyorsun? İlk başladığında da bu mevkide miydin?

Orta saha oynuyorum. Ofansif, defansif fark etmiyor. Futbola başladığımda da aynı mevkideydim.

6- Kadın olmak başlı başına zorken, sen bir de kadın futbolcu olarak önyargılarla uğraşıyorsun, neler yaşadın/yaşıyorsun?

Çok haklısınız. Kadın olmanın zor olduğu bir yerde biz de futbol oynamaya çalışıyoruz. İnsanlara hep futbolcuyum dediğimde ‘’ayakla oynanan mı?’’ diye soruyorlar. Hatta bazen zor inandırıyorum videolarımı falan izletiyorum bazıları inanmıyor o kişinin ben olduğuna. Maalesef ki insanlarımız çok önyargılı herkes kadın futbol mu oynar düşüncesinde, umarım bu önyargıyı en kısa zamanda aşarız.

7- Ülkemizde kadın futboluna olan ilgiyi nasıl değerlendirirsin?

Taraftarından medyasına, TFF’den yöneticilere kadar. Açıkçası futbola ilk başladığım dönem destek ve ilgi çok azdı sadece sporcuların aileleri diyebilirim. Son yıllarda özellikle bu ilgi ve destek çok arttı, milli takım maçlarının ekranlarda izlenmesi bile kadın futbolu için çok büyük bir şey bence. Taraftarlarımızda oldukça arttı, sizin gibi iyi insanlarda kadın futbolunun gelişimine oldukça katkı sağladığını düşünüyorum. Yöneticilere gelirsek hepsi eskiye göre çok üzerine kattı çok gelişti diye düşünüyorum ilgileri ve destekleri de aynı şekilde fakat TFF kadın erkek ayrımına devam ediyor.

8-Genç bir yaşta aynı zamanda kaptanlık görevini de üstlendin. Nasıl bir iş kaptanlık?

Kaptanlık zor iş gerçekten büyük küçük herkesle ayrı ayrı ilgilenmen gerekiyor, takımdaki olan biten her şeyden sorumlu oluyorsunuz bir sorun olduğunda ilk size geliyorlar. Fakat ben bunu severek yapıyorum, sağ olsun bütün takım arkadaşlarım da bu konuda anlayışlılar çok yardımcı oluyorlar.

9- Bir yandan da free-style’a ilgin var. Nasıl ilgini çekti, kimleri beğeniyorsun? Daha fazla video çekip paylaşma düşüncen var mı?

Başlangıç hikayem biraz hassas benim için, 2015 yılında en yakın arkadaşımı bir tren kazasında kaybettim, aklımda hep o vardı ve çıkmıyordu o yüzden benim de aklımı farklı şeylerle meşgul etmeye ihtiyacım vardı. Freestyle bana o zaman en iyi gelen şey oldu, birkaç video gördüm ve denemeye karar verdim, hareketleri rahatlıkla yapabildiğimi fark ettim, dışarıdan nasıl göründüğümü merak edip videoya çektim ve sosyal medya hesaplarımda yayınladım. Çok fazla olumlu tepki alınca daha fazla çekmeye karar verdim. – Indie Cowie’yi beğeniyorum profesyonel kadın freestyler, kendisi bir videomun altına da yorum atmıştı. Daha fazla video paylaşma düşüncem tabii ki var bir sponsor anlaşmam vardı onlara yolladığım ve kendi hesabımda yayınlamadığım çok video var fakat sözleşme gereği paylaşamıyorum. Daha fazla video için antrenmanlı olmam lazım malum pandemiden dolayı antrenmansızım, ilerleyen zamanlarda başlamayı düşünüyorum.

10- Maçlarda cinsiyetçi söylemlere maruz kalıyor musunuz?

Bazen yaptığımız en ufak bir hatada tribünden buna benzer sözler ne yazık ki duyabiliyoruz. Ne yazık ki oynadığımız oyundan bizi düşürmeye sebep oluyor bu da eğitimle aşılabilecek bir sorun elimizden bir şey gelmiyor maalesef.

11- Tatsız bir konu ama geçen sene Gazikent maçı sonrası olaylar yaşandı ama sizin olaya tepkiniz erkek futboluna nazaran çok daha yapıcıydı. Olaylar oldu, bitti ama sonra yaşananları kaptan gözüyle anlatır mısın?

Bu konuyla ilgili çok soru geldiği için tüm ayrıntısı ile konuyu anlatmak istiyorum. Bu olaylar erkek futbolunda olunca göze batmıyor fakat biz kadınlar böyle bir şey yapınca gündem oluyor sebebi de ülkemizdeki cinsiyetçilik bence. Tabii ki de çok yanlış bir şeydi hiçbir zaman desteklediğim ve başvurduğum bir yöntem değildir kavga. Konuya gelecek olursak yenilgiyi hazmedemeyen bir karşı taraf vardı, bize çok sert müdahalelerde bulunuldu, patlama noktası da bizim sol açığımızı tellere kasıtlı bir şekilde ittirip elinin kanamasına sebep olmalarıydı. Canı yanan bir insan tabii ki de bir tepki gösterir verdiği tepki de sadece karşı tarafa ‘’biraz yavaş ol ‘’ demesiydi. Bunun üzerine karşı taraf hem yenilginin de vermiş olduğu moral bozukluğu ile bize sert bir şekilde fiziksel olarak müdahalede bulundu ortalık bir anda karıştı ve polisler sayesinde ortam sakinleşti maça devam ettik. Skor 3-0’dan 3-2 oldu ve biz galip geldik, karşı taraf çok agresifti ağzımızdan en ufak bir söz çıksa saldıracak haleydiler. Karşı takım soyunma odalarına gidiyordu fakat biz bekliyorduk ilk olarak onların gitmesini herhangi bir sorun çıkmaması için, bizim de takımda olup o maçta ilk 18de bulunmayan ve maçımızı izlemeye gelen 2 tane takım arkadaşımız vardı. Saha dışından karşı takıma laf atmışlar ve ortalık yine bir anda karıştı biz onları ayırmak isterken bu sefer de onlar bize saldırmaya başladı olay bundan ibaret. Sonuç olarak iki takımda da hata olduğunu söyleyebilirim.

12- Maçlardan uzak kaldığımız şu dönemde acaba sen kendini nasıl formda tutuyorsun? Kişisel antrenman sistemin de var mı?

Evimde yeterince spor aletlerim ve malzemelerim var, kendime yaptığım bir program dahilinde antrenmanlarıma ve beslenmeme dikkat ediyorum. Tek sorun topla antrenman yapamıyor olmak.

13- Hem futboldaki idollerini soracaktım hem de izlediğin başka sporlar var mı?

Futbolda herhangi bir idolüm yok. Voleybol ve atletizm sporlarını izlemeyi severim.

14- Kendine vakit ayırdığında, futbol dışı nelerle ilgilenirsin?

Ailemle ve arkadaşlarıma beraber vakit geçirmeyi çok severim. Doğa yürüyüşlerini, bisiklet sürmeyi, kitap okumayı, kalimba ve org çalmayı, dizi, film seyretmeyi.

15- Futbol sana ne ifade ediyor?

Futbol hayatta yaşadığımız bütün duyguları 90 dakikaya sığdıran bir spor bence yeniliyorsun üzülüyorsun, kazanıyorsun seviniyorsun, arkadaşın sakatlanıyor onun için de üzülüyorsun, sinirleniyorsun hırslanıyorsun, kazanmayı bildiğimiz kadar kaybetmeyi de öğreniyoruz. Sabretmeyi öğreniyoruz, yardımlaşmayı paylaşmayı öğreniyoruz. Yeri geliyor aynı şişeden su içiyoruz. Arkadaşlarının hatasını telafi etmeyi öğreniyorsun. Kısacası futbol insana çok şey ifade ediyor işte yüzden bence futbol her şeydir.

16- Ekonomik kaygıları da düşünürsek, gelecekte futbola dair planların nedir?

Geleceğe dair futbolla ilgili planım açıkçası Türkiye’de kadın futbolunun gelişimiyle alakalı. İleride Türkiye’de kadın futboluna profesyonellik gelirse futbola devam etmeyi düşünürüm fakat amatörde devam edersek futbolla ilgili bir planım yok olursa yurtdışında oynamak isterim. Çünkü maalesef ki kadın futbolu ülkemizde bir meslek değil ve bu şekilde sadece futbolla geçim sağlamamız mümkün değil.

17- Son olarak hem liglerin bir türlü başlamamasına ne demek istersin hem de kadın futbolunun amatör statüsünde olması hakkında ne demek istersin?

Kadın futbol liglerinin başlamaması aslında iyi sağlığımız açısından çünkü profesyonel erkek takımları bile virüsün zor önüne geçiyorken bizim gibi amatörlerde durum daha kötü olabilirdi, bizim canımızı sıkan nokta diğer branşlardaki kadın takımlarının maçlarının devam etmesi (voleybol vs) ve bizim etmemiz ya hepsi durdurulmalı ya da hepsi devam etmeli. Kadın futbolundaki tüm liglerin amatör olması biraz can sıkıcı, en azından sadece 1. Lig profesyonel olabilir. Erkeklerde bir sürü lig varken kadınlarda sadece 3 tane lig var buna da sahip çıkmamız gerek.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya